Jaka będzie zima 2020/2021 w Irlandii?

Meteorolodzy z Accuweather przygotowali prognozę pogody na najbliższą zimę, ale już na wstępie należy powiedzieć, że można ją nazwać mianem „na dwoje babka wróżyła”.

Jak wynikać ma z modeli pogodowych, w naszej części Europy, nie można spodziewać się raczej siarczystych mrozów, a i specjalnie wysokich temperatur, a sezon zimowy w Irlandii, ma być typowym dla tego kraju. Zapowiadane są okresowe spadki temperatur do -5 stopni Celsjusza, przede wszystkim w styczniu i lutym 2021 roku, jednak dzieje się tak każdego niemal roku, więc nie jest to niczym odkrywczym.

Większość miesięcy zimowych ma być więc mokra i z przewagą wiatru, chociaż średnie temperatury wynosić mają od 4 do 8 stopni Celsjusza.

Accuweather spodziewa się w Irlandii intensywnych zjawisk atmosferycznych, czyli np. zimowych huraganów, opadów śniegu i obfitych opadów deszczu, ale wszystko uzależnione będzie od układów barycznych. Co ważne, w grudniu lub styczniu mogą występować krótkotrwałe ekstremalne zjawiska wiązane z rozregulowaniem pogody, więc właśnie obfite opady śniegu, które pojawiać się mogą z kierunków północnych.

W naszym rejonie najgroźniej sprawa ma prezentować się po Nowym Roku, bo właśnie na połowę i końcówkę stycznia prognozy są najgorsze i wtedy, możemy mieć do czynienia z największymi opadami białego puchu oraz ze znacznym obniżeniem temperatury. Taka możliwość związana jest z kierunkiem frontów atmosferycznych, a te, zazwyczaj pojawiają się w pierwszych miesiącach roku, wędrując do nas z głębokiej północy lub ze wschodu.

Mówi się też, że zaskoczenia nie będzie w okresie świąt Bożego Narodzenia, bo w tym okresie, nie można mówić o nadmiernym wzroście, ani spadku temperatury. Z modelu pogodowego wynika jednak, że okres poprzedzający święta, będzie raczej spokojny, więc i Boże Narodzenie może upływać w aurze z drobnymi opadami deszczu oraz temperaturą od -1 do +7 stopni Celsjusza.

Jeżeli za noszącą znamiona dużego prawdopodobieństwa przyjąć tę wersję zbliżającej się pogody na najbliższe miesiące, to już teraz można stwierdzić, że białych świąt, nie będzie.

Nie mamy natomiast prognozy długoterminowej z Met Éireann, gdyż irlandzcy synoptycy, dopiero przygotowują się do wydania komunikatu i prognozować będą pogodę na zimę w listopadzie.

Jak zaznacza się pod każdą z wiadomości o prognozie długoterminowej, obarczona jest ona niską sprawdzalnością, więc i można nazywać ją swobodnie, wróżeniem z fusów. Jaka będzie zima? O tym przekonamy się już niebawem, bo ta, przynajmniej w kalendarzu, zbliża się wielkimi krokami.

Bogdan Feręc

Źr: Accuweather

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin żąda do
Ryanair podjął dec
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian