Jaka będzie pogoda najbliższe 40 dni?

To zależy od legendy oraz wierzeń, bo właśnie 15 lipca swoje święto obchodzi Św. Swithin, a pogoda tego dnia, ma być zapowiedzią aury do końca wakacji.

Dzisiaj dosyć dużo słońca, to i pojawiają się chmury, a na północy i  niektórych rejonach części wschodniej, popadał drobny deszcz, więc pogoda jest mieszana. Jednak, jak głosi legenda, pogoda tego dnia, zwiastuje nadchodzące wydarzenia w irlandzkiej aurze, a skoro nie mamy dzisiaj jej jednoznacznie złej, ani jednoznacznie dobrej, to tak samo powinno być do końca sierpnia.

Św. Swithin był anglosaskim biskupem Winchester z IX wieku i, zgodnie z legendą, był wychowawcą młodego króla Alfreda Wielkiego. Niewiele wiadomo o świętym, ale podobno poprosił go o pochowanie go przed katedrą w Winchester, aby jego grób był wystawiony zarówno na czcicieli, jak i żywioły. Jednak w X wieku po tym, jak niektórzy księża przenieśli jego grobowiec do wnętrza katedry, nastąpił wielki sztorm, który został uznany za znak niezadowolenia świętego Swithina. 

Przysłowie związane z przepowiednią pogody w oryginale brzmi:

„St Swithin’s Day if thou dost rain, for forty days it will remain, St Swithin’s Day if thou be fair, for forty days will rain na mair.”

Bogdan Feręc

Info/Zdj: Dzięki uprzejmości RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Radość Irlandii. N
KOLEJNE ZATRZYMANIA
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish