Jak zmuszą pracowników służby zdrowia do szczepień?

Na dzisiejszym posiedzeniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego członkowie zastanawiać się będą, w jaki sposób wpłynąć/zmusić pracowników służby zdrowia, by poddali się dobrowolnym szczepieniom.

Jak wiadomo, część pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia, w tym lekarzy, pielęgniarek i personel pomocniczy, odmawia poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19, a Zespół, planuje wpłynąć na te osoby  w dwojaki sposób. Osoby, które odmawiają szczepienia, otrzymają prawdopodobnie poradę, w jaki sposób powinny postąpić i dlaczego powinny poddać się nieobowiązkowemu szczepieniu. Mówi się też, iż dalsze odmowy szczepienia, mogą przynieść pewne konsekwencje, ale tych jeszcze się nie wymienia, gdyż dopiero mogą być przygotowane.

Kolejną kwestią, którą zajmie się NPHET, będą osoby w pełni zaszczepione, więc te, które otrzymały dwie dawki lub otrzymały szczepionkę jednodawkową. Znowelizowane zostaną zasady dla osób zaszczepionych i w oficjalnych dokumentach znaleźć się ma zapis, iż po szczepieniu jednodawkowym lub drugiej dawce, pełną odporność uzyskuje się po 14 dniach, a to dopiero uprawnia do spotkań w pomieszczeniach zamkniętych, jednak nie więcej, niż dwóch osób z różnych gospodarstw domowych. Podobne zalecenie dotyczyć będzie spotkań na zewnątrz.

Na posiedzeniu Zespołu podjęta ma być również decyzja, a ta, zwalniać będzie z ograniczenia ruchów osoby w pełni zaszczepione, a także mogą doczekać się innych dodatkowych swobód, co NPHET zaznacza, ale nie ujawnił szczegółów.

NPHET rozważy też dzisiaj wprowadzenie do irlandzkich szkół szybkich testów w kierunku koronawirusa, by identyfikować potencjalnych nosicieli, a kwestia dotyczyć ma uczniów drugiego poziomu nauczania.

 

W związku z tą zapowiedzią i zbliżającym się stworzeniem porady dla rządu uznać należy, że wcześniejsze propozycje, wejdą wkrótce w fazę realizacji, czy ktoś uważał to wcześniej za wymysł i totalną bzdurę, czy też był przekonany, iż tak właśnie będzie. A będzie.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Ćśśśśś… Irla
Mirosław Matyja - w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian