Jak źle jest na irlandzkim rynku pracy?

Raczej źle, a świadczy o tym ilość ofert pracy, która spadła o połowę od lutego, czyli od czasu, w którym nie mówiło się jeszcze o wirusie, pandemii i blokadach.

Z raportu przygotowanego przez analityków z portalu IrishJobs.ie wynika, że ilość oferowanych miejsc pracy w Irlandii zmniejszyła się o 51% i to tylko pomiędzy marcem a czerwcem tego roku. Najgorzej było pod tym względem w sektorze turystycznym, podróży i związanym z liniami lotniczymi, bo w tych ilość dostępnych ofert zatrudnienia spadła do zera. W branży hotelarskiej spadek ilości ofert pracy wyniósł 95%, a podobnie jest w sektorze gastronomicznym.

Najgorszym dniem pod względem pojawiania się ofert pracy był 4 maja tego roku, bo właśnie wtedy, pojawiło się ich najmniej.

Sytuacja zaczęła się nieco zmieniać w maju i czerwcu, gdyż w tych miesiącach pojawiało się już nieco więcej, ogłoszeń z ofertami zatrudnia, a ogólny wzrost wyniósł wtedy 14%. Najwięcej miejsc pracy oferowano w sektorze kosmetycznym, pielęgnacji włosów, rekreacji i w sporcie, bo w tym zakresie ilość ofert wzrosła o 206% i był to największy skokowy wzrost w porównaniu do innych branż.

W ujęciu ogólnym w czerwcu nowych pracowników poszukiwało 26 z 31 sektorów gospodarki, a wtedy pojawiły się też oferty z sektora związanego z medycyną i było ich o 16% więcej oraz w inżynierii i usługach użyteczności publicznej o 11% więcej.

Wg Orala Morana z IrishJobs.ie, na irlandzkim rynku pracy zaczyna być obserwowany pozytywny trend, więc odbudowa miejsc pracy, ale wszystko zależeć będzie od odradzania się gospodarki.

Oral Moran:

– Korelacja między gwałtownym wzrostem aktywności na rynku pracy a ponownym otwarciem wielu firm w całym kraju, potwierdza, że ​​zmierzamy we właściwym kierunku, ale musimy przyznać, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim powrócimy do poziomów rekrutacyjnych sprzed wybuchu pandemii COVID-19.

Bogdan Feręc

Źr: IrishJobs.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Sinn Féin krytykuje
Rozdmuchana irlandzk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish