Jak woda wpływa na twoje zdrowie?

Średni procent wody w ludzkim ciele może się różnić w zależności od płci, wieku i masy ciała człowieka, jednak od jego urodzenia ponad połowa masy ciała składa się z wody.

Według informacji, przekazanych w „Journal of Biological Chemistry”, napisanych przez H.H MITCHELL, T. S. HAMILTON, Ii. R. STEGGERDA I H. W. BEAN,u przeciętnego, dorosłego człowieka, woda stanowi aż 60% masy ciała. Mózg i serce składają się w 73% z wody, w strukturze płuca jest około 83% wody. Skóra zawiera 64% wody, mięśnie i nerki 79%, a kości 31%.


Woda w ludzkim ciele jest niezwykle ważna i ma ogromny wpływ na wspomaganie wielu procesów biochemicznych we wszystkich układach i jego narządach. Bez wody żyć nie możemy. Tendencja błędnego rozumienia odczucia pragnienia i głodu jest często widoczna. Właściwy i zdrowy sposób nawadniania powinien być naszym numerem jeden pod względem pracy nad utrzymaniem równowagi w ciele.

Na każdy kilogram masy ciała należy wypić 30 ml czystej wody. Aż 60-70% naszego ciała to różne płyny, enzymy i to ty musisz je uzupełnić. Jeśli tego nie zrobisz, nie pozwolisz na prawidłowe i sprawne funkcjonowanie jego narządów.


Wysoce zanieczyszczone środowisko naturalne, niezdrowy sposób odżywiania, stres i chroniczne zmęczenie, spożywanie wysoko przetworzonych i wysoko cukrowych napojów, picie alkoholu lub palenie papierosów; wpływa na spadek równowagi w naszym ciele. Powoduje to nadmierne gromadzenie się toksyn w organizmie i jego zakwaszenie. Zaburzenia te mogą być dla nas bardzo szkodliwe, aktywując proces stresu oksydacyjnego.Wolne rodniki; reaktywne formy tlenu i reaktywne formy azotu są wytwarzane przez nasz organizm poprzez różne układy endogenne, ekspozycję na różne warunki fizykochemiczne lub stany patologiczne. Równowaga między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania fizjologicznego. Jeśli wolne rodniki przytłaczają zdolność organizmu do ich regulowania, powstaje stan zwany stresem oksydacyjnym. W ten sposób wolne rodniki niekorzystnie zmieniają lipidy, białka i DNA i wywołują wiele chorób u ludzi. Dlatego zastosowanie zewnętrznego źródła przeciwutleniaczy może pomóc w radzeniu sobie ze stresem oksydacyjnym. […]
Wolne rodniki i inne ROS pochodzą albo z normalnych podstawowych procesów metabolicznych w ludzkim ciele, albo ze źródeł zewnętrznych, takich jak narażenie na promieniowanie rentgenowskie, ozon, palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza i chemikalia przemysłowe. Powstawanie wolnych rodników zachodzi w komórkach w sposób ciągły w wyniku reakcji enzymatycznych i braku reakcji enzymatycznych. Reakcje enzymatyczne, które służą jako źródło wolnych rodników, obejmują reakcje związane z łańcuchem oddechowym, fagocytozą, syntezą prostaglandyn oraz układem cytochromu P-450. Wolne rodniki mogą również powstawać w reakcjach enzymatycznych tlenu ze związkami organicznymi oraz w reakcjach inicjowanych przez reakcje jonizacji. “

źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249911/


Wolne rodniki są również nam potrzebne w bardzo niewielkich ilościach, ponieważ chronią organizm przed bakteriami i wirusami, zabijając „chore” i uszkodzone komórki. Problem pojawia się wtedy, gdy nasze ciało zawiera ich zdecydowanie nadmierną ilość.
Chcąc dołączyć brakujące elektrony, wolne rodniki zaczynają atakować zdrowe komórki ciała i w ten sposób zakłócają działanie poszczególnych komórek i całych tkanek, powodując różnego rodzaju choroby.

Istnieją dowody naukowe, potwierdzające wpływ stresu oksydacyjnego na nasz organizm.


,, Postulowano to o wielu stanach chorobowych, w tym miażdżycy, stanach zapalnych, niektórych nowotworach i procesie starzenia. Uważa się, że stres oksydacyjny ma znaczący wkład we wszystkie choroby zapalne (zapalenie stawów, zapalenie naczyń, kłębuszkowe zapalenie nerek, rumień rumieniowaty, zespół chorób układu oddechowego dorosłych), choroby niedokrwienne (choroby serca, udar mózgu, niedokrwienie jelit), hemochromatoza, zespół nabytego niedoboru odporności, rozedma płuc, przeszczepianie narządów, wrzody żołądka, nadciśnienie i stan przed rzucawkowy, zaburzenie neurologiczne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa), alkoholizm, choroby związane z paleniem i wiele innych. Nadmiar stresu oksydacyjnego może prowadzić do utleniania lipidów i białek, co wiąże się ze zmianami w ich strukturze i funkcjach” 

źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249911/


Jak możemy pomóc, aby zrównoważyć wolne rodniki w naszym ciele?

– Jedzeniem żywności alkalicznej,
– Piciem wody alkalicznej,
– Radzeniem sobie ze stresem,
– Uwalnianiem radości życia.

Aby przeczytać o tym, jak poprawić swoje nawyki żywieniowe, aby wspierały zdrowe funkcjonowanie organizmu, przeczytaj ten artykuł:

https://www.4evafit.ie/food-for-fuel/

Na Ziemi jest tylko kilka miejsc, gdzie możemy znaleźć źródło czystej wody alkalicznej. W dzisiejszych czasach silnie zanieczyszczone środowisko spowodowało wysoka toksyczność wody naturalnej.

Wskaźnik pH informuje, ile kwasów (czyli jonów wodorowych H+) znajduje się w danej substancji, czy jest to płyn, czy inny produkt do spożycia. Ta wartość może wahać się od 0 do 14. Gdy pH wynosi od 7 do 14, alkalicznosc substancji wzrasta, natomiast gdy wynosi od 0 do 7, wzrasta kwasowosc substancji.
Wszystkie płyny naszego organizmu są lekko alkaliczne, oprócz kwasu żołądkowego, płynów z powierzchni skory, czy w pochwie. Parametry krwi są bardzo istotne. Organizm funkcjonuje sprawnie tylko wtedy, gdy krew jest lekko alkaliczna (pH 7.35-7.45). Nawet małe zawahania się tej wartości mogą być dla nas niebezpieczne.

Najbardziej bezpieczna woda do picia ma współczynnik pH 7,5-8,5.

Metale ciężkie, arsen, żelazo koloidalne z rur wodociągowych, pestycydy, azotany, dioksyny, fenole, związki chloro-organiczne, produkty naftowe, radionuklidy, farmaceutyki, jaja pasożytów przewodu pokarmowego, wirusy i bakterie chorobotwórcze i wiele innych; wszystko to możemy znaleźć w wodzie.

To dlatego woda z kranu jest uzdatniana produktami chloro- podobnymi; chemikaliami, które odgrywają rolę środka dezynfekującego w wodzie pitnej. Proces ten nazywa się chlorowaniem.
Co więcej, w niektórych krajach, w tym w Irlandii, fluor jest powszechnie dodawany do wody miejskiej. Istnieje wiele badań, które mówi o braku korzyści wynikających z dodawania fluoru do wody pitnej, jako sposobu na utrzymanie stanu zębów w zdrowiu. W rzeczywistości istnieje wiele badań, które dowodzi, że nie ma właściwie żadnego związku między zdrowiem zębów a spożywaniem fluoru lub leczeniem nim zębów.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3956646/

Co z butelkowaną wodą, którą możemy znaleźć w sklepach?

Zauważalna jest tendencja, która skłania nas myśleć, że ​​woda butelkowana jest czystsza niż woda z kranu i że jest ona pobierana ze specjalnych źródeł.
Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że większość z tego rodzaju wód pochodzi z podobnych źródeł, jak twoje miejskie zasoby wody. Oznacza to, że nie ma w nich nic specjalnego. Są one tylko oznakowane i wypromowane. Ponadto woda butelkowana może być narażona na wpływ bardzo szkodliwych toksyn pochodzących z plastiku. Pijąc taką wodę, ryzykujesz spożyciem chemikaliów używanych do produkcji tych butelek. Największe ryzyko wiąże się ze starszymi butelkami przechowywanymi przez długi czas w sklepach oraz tymi, które były wystawione na słońce lub ciepło. BPA i inne toksyny mogą dostać się do krwiobiegu, co może przyczynić się do powstania raka, uszkodzenia nerek lub wątroby i wywołania innych chorób. Jeśli pijesz wodę butelkowaną, upewnij się, że jest szklana. W takim przypadku nie będzie w nim żadnych plastikowych substancji.

Co teraz?

Naturalna woda źródlana może nie być zdrowa do picia, podobnie jak woda publiczna lub woda butelkowana.

Jak możemy to przeskoczyć?

Na szczęście istnieje kilka rozwiązań.

Jeśli to możliwe, czerp wodę ze studni, która jest testowana pod kątem potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów lub metali ciężkich.
W takim przypadku nie musisz usuwać żadnych dodatkowych toksyn z wody pitnej. Ten rodzaj wody będzie najbliższy naturalnie strukturyzowanej wodzie, która zawiera naturalnie występujące minerały.
Przefiltruj wodę wodociągową z chloru, fluoru i antybiotyków. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów, które sprawiają, że ten proces wodę oczyszcza, jednak woda ta po przefiltrowaniu staje się „woda martwa”. Filtry te usuwają zarówno szkodliwe, jak i nieszkodliwe substancje; w tym dobre minerały z wody. Na szczęście istnieją filtry, które zapewniają również proces mineralizacji, przywracając niektóre minerały, takie jak sód, potas, magnez lub wapń, a także strukturyzując wodę. Po procesie filtracji możesz uczynić wodę „żywą”, po prostu dodając do niej szczyptę naturalnie wydobywanej soli. Ja używam soli Kłodawskiej, dodając ja do wody, przed wypiciem. Dobra będzie również sól himalajska lub jakościowa sól morska. Dodanie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, grejpfruta lub pomarańczy pomoże również w odbudowie struktury wody. Dodanie ziół do wody będzie miało podobny wpływ na nasycenie wody efektem mineralnym.

„Szungit, który jest czarnym, błyszczącym, niekrystalicznym mineraloidem składającym się z ponad 98 procent wagowych węgla, to kolejna opcja do zastosowania. Szungit został po raz pierwszy opisany ze złoża w pobliżu wioski Shunga w Rosji. Jego unikalny wypełniacz pozwala na filtrowanie wody, zmieniając elementy ujemne na pozytywne i jest w stanie oczyścić do 95% bakterii w wodzie i wyeliminować takie pierwiastki jak chlor, azotany lub pestycydy, jednak nie jest w stanie usunąć wszystkich toksyn takich jak na przykład fluor czy odpady farmaceutyczne. Może być świetnym oczyszczaczem wody ze studni lub przefiltrowanej „martwej” wody.

Osobiście ufam możliwości programowania wody swoja intencja, słowem czy muzyka. Jest to bardzo ciekawy temat, dlatego zachęcam wszystkich do jego zgłębiania. Nasi przodkowie wykorzystywali tą metodę i jak wierzyli -działała ona wspaniale. Ja lubię opierać swoje działania na sprawdzonych praktykach ludowych. Dla mnie jest w nich dużo sensu, mimo że nie są one poparte naukowo udowodnionymi badaniami. 

Picie jak najlepszej wody jest bardzo ważne. Jak widzisz, istnieje kilka metod na znalezienie najlepszego sposobu do uzyskania wody, która odżywi twoje ciało, jemu nie szkodząc.
Musimy dostosować się do świata, w którym żyjemy, dokonując mądrych wyborów.
Nadszedł czas, abyś ty dokonał swojego.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz do mnie.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish