Jak świętowano Dzień Niepodległości
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie zaprezentowała film, na którym przedstawiono, w jaki sposób świętowano Dzień Niepodległości Polski.
Na filmie zobaczymy też Dublin i podświetlony biało-czerwonymi barwami most Samuela Becketta na rzece Liffey, ale to nie wszystkie atrakcje, jakie znalazły się w prezentacji.
Na firmie widzimy też Wierzę Eiffla, nasze barwy narodowe na skrzyżowaniu ulic One Way i Broadway w Nowym Jorku, a także Krzywą Wierzę w Pizie.
Jak przypomina Ambasada RP w Dublinie, most Samuela Becketta, podświetlony został dzięki współpracy z Dublin City Council, za co nasze przedstawicielstwo dyplomatyczne, wyraziło wyrazy podziękowania.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji.
Na marginesie dodam, że nasz Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, przesłał w imieniu Jej Ekscelencji Ambasador Anny Sochańskiej, polskojęzycznym mediom w Irlandii specjalny list, pod którym podpisał się Konsul RP w Dublinie Pan Grzegorz Sala.
Oto treść listu:
Szanowni Państwo,
W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków dniu 11 listopada, Narodowym Święcie Niepodległości, w imieniu Pani Ambasador, Anny Sochańskiej oraz swoim własnym chciałbym złożyć Państwu, Państwa Rodzinom i Bliskim życzenia wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności i wszelkiego dobra.
Dzień ten jest dniem refleksji o naszej historii i o pokoleniach, które o niepodległy i wolny byt państwowy walczyły przez 123 lata nieobecności Rzeczpospolitej na mapie Europy. Pamiętamy, że w kolejnych latach wielokrotnie przyszło Polakom podejmować heroiczną walkę w obronie niepodległości Ojczyzny i prawa do godnego życia. Rocznica Odzyskania Niepodległości jest okazją, aby oddać hołd pokoleniom walczącym o nią dla nas. Świętując ten wyjątkowy dzień za granicą pamiętamy, że pełną suwerenność naszej Ojczyzny zawdzięczamy także wielu pokoleniom Polaków żyjących na emigracji. Pamiętamy o nich!
W tym szczególnym dniu chcielibyśmy również Państwu podziękować, za Państwa pracę w Irlandii na rzecz Polski, za wieloletnią wspaniałą i owocną współpracę z Ambasadą RP w Dublinie. Razem udało nam się przygotować wiele szalenie istotnych projektów dla Polonii w Irlandii, projektów zarówno dotyczących naszej historii i tradycji, jak i tych o charakterze integracyjnym z naszymi irlandzkimi przyjaciółmi. Dziękujemy Państwu za szczególne dbanie o naukę polskich dzieci i młodzieży języka polskiego, naszej historii i tradycji, za krzewienie patriotycznych postaw w młodym pokoleniu. To szczególna wartość i dobro, które tak pięknie Państwo tutaj pielęgnujecie, zasługuje na najwyższe uznanie i podziw.
Raz jeszcze życzę wszystkiego najlepszego, również dużo zdrowia dla Państwa!
Łączę wyrazy szacunku,
Grzegorz Sala – Konsul RP
*
Za życzenia dziękujemy.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Ambasada RP – Dublin / Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie