Jak świat zlikwidował grypę

Najnowsze dane pochodzące z HSE wyraźnie pokazują, że w Irlandii, udało się całkowicie zlikwidować grypę.

Jak wynika z oficjalnych statystyk Health Service Executive w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021, irlandzka służba zdrowia, nie odnotowała żadnego przypadku grypy. Podobnie działo się w całej Europie, gdzie albo przypadków grypy było bardzo mało i mówi się wręcz o śladowych ilościach zachorowań, albo nie było ich wcale.

Ten fakt łączony jest z reżymem sanitarnym, jaki został wprowadzony, więc obowiązkiem noszenia masek, ograniczeniem kontaktów i blokadami, co w konsekwencji dało efekt kolosalnego spadku zachorowań na grypę sezonową. Stało się tak pierwszy raz od 69 lat, ale to też ewenement na skalę światową, bo również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), także mówi, że ilość zachorowań na grypę, była w minionym sezonie bardzo niska, wręcz symboliczna.

W Europie zachorowań na grypę sezonową, a tu kolejna ciekawostka, jesienią i zimą, było mniej, niż jeszcze latem 2020 roku oraz mniej było innych infekcji płucnych, co potwierdzają dane.

W sezonie jesienno-zimowym w Irlandii, poprzez ostre ograniczenia, udało się więc zlikwidować samą grypę, ale i nie zanotowano żadnego zgonu powodowanego grypą, a w typowym okresie, jest ich od 200 do 500, natomiast podczas okresów z dużą zachorowalnością, ilość zgonów odgrypowych dochodzi niekiedy do 1000 przypadków.

Niestety stwarza to też pewne problemy, ponieważ naukowcy, którzy zajmują się przygotowywaniem szczepionek na grypę sezonową, nie mają danych, w jakim kierunku mutuje wirus grypy, a to oznacza, że już kolejny sezon jesienno-zimowy, może być dla nas wszystkich bardzo trudny, bo szczepionka, jaka zostanie przygotowana, może okazać się nieskuteczna.

Ogółem w kraju, a w okresie od 1 października 2020 r. do 14 marca 2021 roku, zaszczepiono przeciwko grypie 1,2 mln osób, a 120 000 szczepionek zutylizowano, gdyż straciły swój okres gwarancyjny.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Polska-IE: Udostępnij
Hotelowa kwarantanna
Ksiądz ukarany mand
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian