Jak kupować, żeby prezenty świąteczne dotarły do nas na czas?

W tym roku Polacy, według badania Providenta, zamierzają przeznaczyć na święta ok. 1700 zł, a część zakupów zrobią przez internet. – Okres szczytu paczkowego rozciąga się: coraz chętniej planujemy zakupy w listopadzie, coraz rzadziej kupujemy w ostatniej chwili. Według badań Google, 23 proc. osób planuje zrobić to już w listopadzie, a 39 proc. w pierwszej połowie grudnia. Najwięcej zamówień jest na dwa tygodnie przed Gwiazdką (nawet 60-80 proc.). W drugiej połowie listopada odsetek przesyłek opóźnionych wzrasta z 6 proc. do 13 proc. – powiedział Arkadiusz Kawa, dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania.

– Przygotowania do szczytu paczkowego zaczynają się kilka miesięcy przed jego wystąpieniem. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku znowu będzie rekordowy – w 2018 roku liczba przesyłek pochodząca z zamówień internetowych wyniosła ok. 230 mln, a w tym roku osiągnie ok. 290 mln. W 2023 roku liczba tych przesyłek może osiągnąć nawet 530 mln. Najwięcej przesyłek będzie w ostatnich dwóch tygodniach przed Bożym Narodzeniem – powiedział Arkadiusz Kawa.

Ekspert zaznaczył, że szczyt paczkowy rozciąga się w czasie. Wskazał na dodatkowe promocje i okazje, które sprzyjają zakupom online, a są to: dzień singla (11.11), czarny piątek (29.11), cyber poniedziałek (2.12)  i dzień darmowej dostawy (10.12).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Co zrobić, żeby prezenty świąteczne dotarły do klientów na czas? – Należy odpowiednio wcześniej składać zamówienie, sprawdzić czas jego realizacji oraz upewnić się, czy produkt jest na stanie magazynowym sprzedawcy. Sprawdźmy dokładnie, czy podaliśmy prawidłowo wszystkie dane teleadresowe. Adresujmy przesyłki do miejsc, w którym jesteśmy w określonym czasie, albo do punktów odbiorów i nadań przesyłek lub terminali samoobsługowych. Warto również śledzić na bieżąco status realizacji zamówienia i drogę przesyłki, a także… prognozę pogody – radzi Arkadiusz Kawa.

Na co z kolei zwracać uwagę, by nie zostać oszukanym? – Najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach, a przed zakupem zapoznać się z opiniami na temat sprzedawcy. Uważajmy na osoby podszywające się pod kuriera, a także na SMS i e-maile wyłudzające informacje i skłaniające do dodatkowych działań. W razie wątpliwości należy kontaktować się bezpośrednio przez telefon ze sprzedawcą lub operatorem KEP – podpowiada ekspert.

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish