Jak i gdzie głosować mogą Polacy w Irlandii?

Do planowanych na 10 maja 2020 roku wyborów pozostał równo tydzień i właśnie w następną niedzielę powinniśmy udać się do urn, a ściśle rzecz ujmując oddać swój głos na kandydata, który następnie po uzyskaniu odpowiedniej ilości głosów wybrany zostanie na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Irlandzka Polonia wciąż ma problem z sytuacją wyborczą, co widoczne jest w internetowych komentarzach, bo nadal pokutuje pogląd, że chętni nie będą mogli wziąć udziału w wyborach, gdyż utworzono zaledwie trzy okręgi wyborcze i wszystkie w Dublinie. Takie twierdzenia, bo „głęboko zaznajomieni” z tematem utrzymują tę właśnie wersję, pozbawione są podstaw, albowiem będziemy głosować korespondencyjnie, więc na dobrą sprawę, w przypadku Irlandii, wystarczyłaby nawet jedna Komisja, czy ściśle mówiąc, Okręg Wyborczy.

Problem wynika z nieznajomości tematu, a o tym mogła przekonać się nawet nasza Ambasada i Wydział Konsularny w Dublinie, gdyż wczoraj pod postem mówiącym o Dniu Polonii, pojawiło się kilka wpisów, które właśnie dawały wyraz braku znajomości zagadnienia wyborczego. Samym wpisom się nie dziwię, bo nie każdy musi na bieżąco śledzić wiadomości na ten temat, a i zaznajomiony być z Kodeksem Wyborczym, ale dziwi, że właśnie Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, nie skorzystał z możliwości wyjaśnienia tych zagadnień i odmówił udziału w audycji „Studio Dublin”.

Nie chcieli, bali się, czy może nie są w stanie wytłumaczyć problematyki wyborczej? Nie jest to już teraz ważne, ponieważ z mojej strony, takie zaproszenie do audycji już raczej nie padnie, a to za sprawą wiceministra Ministerstwa Spraw Zagranicznych w randze sekretarza stanu dr. hab. Piotra Wawrzyka. Pan minister wyraził się wtedy jasno w tej sprawie i poinformował redaktora Tomasza Wybranowskiego, który prowadził program w piątek 24 kwietnia, abyśmy z pytaniami zwracali się wprost do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czyli pominęli nasze placówki dyplomatyczne w Dublinie. Rozmowy wysłuchać można TUTAJ>>>

Nie zmienia to nadal faktu, że z wyborami prezydenckimi mamy problem, bo na 7 dni przed aktem wyborczym, nie wiemy nic, jak nie wiedzieliśmy tydzień temu. Chodzi głównie o to, że zaczyna brakować czasu na przygotowania do wyborów, a co chyba istotne, nasz polski Senat, zajmie się ustawą, która regulować będzie wybory korespondencyjne na posiedzeniu 5 i 6 maja. Jeżeli wyższa izba parlamentu ustawę przyjmie, to teoretycznie nie ma większego problemu, albowiem nasza misja dyplomatyczna w Irlandii, rozpocznie rozsyłanie pakietów do głosowania, a taki otrzyma każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który zarejestrował się w systemie wyborczym na stronie MSZ>>>. Rejestracji na stronie https://ewybory.msz.gov.pl/ dokonać można do 7 maja tego roku i być wciągniętym na listę wyborców, co uprawniać będzie do oddania głosu.

Większy problem będzie w przypadku, kiedy Senat RP, odrzuci przyjętą przez Sejm ustawę, bo wtedy rozpocznie się procedura w niższej izbie polskiego parlamentu, a cztery dni na ustosunkowanie się do senackich poprawek, to raczej mało czasu.

Na tydzień przed wyborami, „nie ma ustalonego stanu prawnego” ustawy o wyborze prezydenta w wyborach 2020, o czym na łamach Dziennika Gazeta Prawna powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Tym samym wybory stoją pod dużym znakiem zapytania, niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcami Polski, Irlandii, czy każdego innego kraju na świecie, a mamy prawo wyborcze.

Na koniec jeszcze jedna sprawa, bo poczytałem sobie komentarze na polskich forach, a tam Polonia rozsiana po całym świecie szukała informacji na temat głosowania. Drodzy Państwo, traktowani na nich jesteśmy jak odszczepieńcy, ktoś gorszy, ludzie bez żadnych praw do naszej ojczyzny, a i właściwie odmawia się nam w wielu wpisach, wypowiadania się o sprawach polskich. Przykre to, a i trochę krzywdzące, bo część polskiego społeczeństwa, nie uważa nas już za swoich rodaków, a jedynie za uciekinierów, którzy w pogoni za złotym cielcem, porzucili kraj nad Wisłą.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish