Jak działają szczepionki?

Nijak, bo są miejsca na świecie, gdzie zaszczepiono w pełni wszystkich mieszkańców, a wciąż dochodzi tam do covidowych zgonów.

Taka sytuacja ma miejsce na Gibraltarze, gdzie 100% stałej populacji została w pełni zaszczepiona, a nadal dochodzi tam do ciężkich postaci zachorowań na Covid-19 oraz do śmierci. Ostatni raz taki przypadek odnotowano w zeszły weekend, kiedy po zakażeniu Covid-19, zmarł 70-letni pacjent, co daje do myślenia, gdyż otrzymał obie dawki covidowej szczepionki.

Ważne jest również, iż na tym samym Gibraltarze, stale dochodzi do ostrych przypadków zachorowań na koronawirusa, a i śmierci, których jest mniej, także się odnotowuje.

To z kolei każe zadawać pytania, czy twierdzenia świata medycyny, ale i wypowiadających te słowa polityków, mają w sobie choćby namiastkę prawdy, bo wszyscy pamiętamy, jak premier Martin, wicepremier Varadkar i inni politycy z Irlandii, ale też władze medyczne z naczelnym lekarzem kraju dr. Holonanem, jego zastępcą dr. Glynnem i szefem HSE dr, Reidem mówili, że szczepionki, będą nas chronić w stopniu wysokim.

Wydaje się, że tak nie jest, bo po pierwsze ciężkie postaci Covid-19 pojawiają się w Irlandii cały czas, chociaż jest ich podobno znacznie mniej, a i są przypadki zgonów, więc…

Pozbawione podstaw są prawdopodobnie też stwierdzenia, że powodem wzrostu zakażeń jest nader zaraźliwy wariant Omicron i osoby niezaszczepione, czyli to one roznoszą wirusa, a ten, trafiając na osobę zaszczepioną, nie powinien jej przecież wyrządzić znacznych szkód, bo tak twierdził irlandzki gabinet, choć kilka miesięcy temu.

Pytanie pozostawiam otwarte, czy szczepionki działają, bo jako osoba zaszczepiona, zaczynam mieć wątpliwości.

*

A jak umrę na koronawirusa, to już jako duch, znajdę sobie jakieś łańcuchy i będę po nocach straszył Martina, Varadkara i Holohana.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська