Jak dobrać idealną szczoteczkę?

Pytanie to nurtuje wielu pacjentów. Niestety, często zdarza się, że używają oni niewłaściwych szczoteczek. Jako lekarz stomatolog powtarzam, że to my – dentyści i higienistki stomatologiczne – powinniśmy pomóc pacjentom w dobraniu właściwej szczoteczki do zębów. 

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Zły stan zdrowia jamy ustnej powoduje szereg chorób odogniskowych, m.in. oczu, stawów, nerek, a nawet układu sercowo-naczyniowego. Kamień nazębny i stany zapalne dziąseł są niejednokrotnie początkiem chorób rozwijających się nie tylko w jamie ustnej, ale i w całym organizmie. Dlatego tak ważny jest dobór szczoteczki do zębów oraz nauka takiej techniki szczotkowania, które pomogą zapobiegać szybkiemu odkładaniu się kamienia nazębnego i utrzymywać zęby oraz dziąsła w dobrej kondycji.

Pacjent ma do wyboru wiele produktów. Firmy wypuszczają coraz to nowe rozwiązania, które mają na celu poprawić efektywność domowego szczotkowania zębów. Kilkanaście lat temu na rynku pokazały się szczoteczki elektryczne, które można ogólnie podzielić na te z okrągłą główką (rotacyjne) lub z główką zbliżoną kształtem do prostokąta (soniczne). Obie mają swoje plusy i minusy – osobiście jestem zwolennikiem okrągłej główki, której włókna precyzyjnie obejmują pojedynczo koronę zęba.

Na przestrzeni lat obie technologie mocno ewaluowały, ale nikt nie zaproponował czegoś – według mnie – idealnego – aż do dziś! W tym roku doszło bowiem do przełomowego wydarzenia, jakim była premiera nowej szczoteczki magnetycznej iO. Od dwóch miesięcy mam przyjemność jej testowania i z całą pewnością mogę stwierdzić, że nigdy nie używałem lepszej szczoteczki – a stosowałem praktycznie wszystkie, jakie są dostępne na rynku.

Można stwierdzić, że powstała nowa platforma szczoteczek – po technologii sonicznej znanej od lat 60. ubiegłego stulecia i technologii oscylacyjno-rotacyjnej znanej od lat 90. Najnowsza technologia magnetyczna łączy działanie oscylacyjno-rotacyjne z delikatną siłą mikrowibracji. Liniowy napęd magnetyczny jest odpowiedzialny za beztarciowe przekazywanie energii bezpośrednio na końce włókien, aby delikatnie i bezpiecznie usuwać biofilm. Co to oznacza pod względem klinicznym? Dostajemy produkt, który pozwoli nam lepiej i dokładniej szczotkować zęby.

Szczoteczka ma kilka trybów działania. Moim zdaniem jednym z najważniejszych jest tryb sensitive (delikatny) – dla pacjentów z bardziej delikatnymi dziąsłami. Posiada ona również tryb do czyszczenia języka. Szczoteczka magnetyczna iO wyposażona jest w sztuczną inteligencję oraz czujniki położenia znajdujące się w rączce. W najwyższej serii iO zastosowano nową technologię monitorowania zębów 3D, która rozpoznaje oczyszczane powierzchnie językowe, policzkowe, podniebienne, wargowe oraz żujące.  

Doskonałe działanie iO dobrze widać w wynikach ośmiotygodniowego badania klinicznego. W tym badaniu – a także w wynikach innych badań klinicznych dotyczących szczoteczek z okrągłą główką, jakie były prowadzone na przestrzeni wielu lat – iO pozostawiła daleko w tyle szczoteczki manualne i soniczne, oferując lepsze czyszczenie zębów i dziąseł. W porównaniu ze szczoteczką manualną zapewniła pacjentom:

– dwa razy więcej usuniętej płytki nazębnej i sześć razy więcej usuniętej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł,

– poprawę stanu zdrowia dziąseł, a także o 100% zdrowsze dziąsła w zaledwie tydzień.

Zauważyłem te efekty również u siebie. Zanim zacząłem stosować nową szczoteczkę magnetyczną iO wykonałem profesjonalne czyszczenie zębów u higienistki i rozpocząłem testy. Zwykle po okresie dwóch miesięcy pojawiał się minimalny osad, natomiast obecnie nie jest on zauważalny.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia rozważa za
Zmarł prof. Witold
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian