Jak długo trwać będzie „wolność”?

Taoiseach (wym. Tiszok) Micheál Martin powiedział w swoim wystąpieniu, iż kraj zaczyna zmierzać w kierunku normalności, a ta ma charakteryzować się stopniowym znoszeniem blokad i ograniczeń, a te…

Zawarte są w planie, jaki przedstawił premier Martin, a dotyczą zarówno przedsiębiorstw, jak i mieszkańców wyspy. Szef gabinetu podkreślił w swoim wystąpieniu, iż „wraca nadzieja”, a jednocześnie dodał, że dzieje się tak, „dzięki waszej ciężkiej pracy i wyrzeczeniom, bo jesteśmy w lepszym miejscu”.

Premier Micheál Martin:

– Wchodząc w kolejny etap długiej i trudnej podróży, wszyscy szukamy inspiracji i staramy się znaleźć pewność, że istnieje solidna podstawa dla rosnącej w nas nadziei.

Wielu komentatorów życia społecznego i politycznego w Irlandii podkreśla, że taka zmiana, w podejściu kraju do obostrzeń, jest trochę zaskakująca, ale i zdziwienie wywołane zostało poradą Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, który zgodził się i wydał rekomendację o wyraźnym odejściu od czasów z licznymi obostrzeniami. Liberalizm w zakresie „walki” z koronawirusem może mieć kilka przyczyn, bo to i spadająca, chociaż nadal wysoka ilość dziennych zakażeń, ale i trochę zachowania społeczne, a te, wyraźnie wskazywały władzom medycznym, jak i rządzącym, iż poziom niezadowolenia w kraju, zaczyna wkraczać w niebezpieczne rejony. Jeszcze jedną składową takiej decyzji może być okres, w który weszliśmy, czyli zaczęło robić się ciepło, więcej jest słonecznych dni, a to w połączeniu ze zmęczeniem przebywania w domach, daje impuls do odrzucenia zaleceń i łamania ograniczeń.

Wyraźną wskazówką mogły być sceny z ostatniego weekendu, kiedy na irlandzkich plażach, w parkach i lasach, ale też w innych miejscach wypoczynku, pojawiło się mrowie spragnionych natury mieszkańców wyspy, a o zachowaniu jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa, nie było wtedy mowy.

Ważne w wystąpieniu premiera stały się słowa wyznaczające daty uruchamiające poszczególne odmrożenia, co następować będzie od 10 maja, natomiast kolejnym istotnym terminem stanie się 7 czerwca. Tym samym lato, powinno dawać nam szansę na swoisty oddech wolności, ale z zaznaczeniem, iż nie wiadomo, czy będziemy mogli podróżować poza granice kraju. Raczej namawiać się nas będzie do pozostania na wyspie, aby ograniczyć implementację wirusa z zewnątrz.

*

Zastanowić można się w takiej chwili, ile letnie odmrożenie potrwa, albowiem premier pokłada dużą nadzieję w szczepionkach, które podawane będą kolejnym grupom wiekowym. O ile tak się stanie i HSE oraz rząd wykonywać będą swoje założenia, to tzw. masa krytyczna, z niewielkim opóźnieniem, ale zaszczepiona zostanie w okolicach lata. Tu jednak trzeba zastanowić się także, na ile skuteczne są same szczepionki, i w jaki sposób, tak naprawdę chronią? Czy jest to preparat, który da na tyle dużą odporność, iż chorobę wywołaną SARS-CoV-2 przejdziemy łagodnie, czy jest to tylko ułuda, a zaszczepieni, nie będą mieli pewności, iż po zakażeniu, nie trafią na oddział intensywnej terapii medycznej. Kolejnym, swoistym znakiem przywracania normalności stają się zapowiedzi o rychłym pojawieniu leków na Covid-19, bo firmy farmaceutyczne zaczęły opracowywać takie medykamenty, a i proces ich tworzenia, jest już ponoć bardzo zaawansowany.

Obawy budzić może jednak sam wirus, który po lecie ponownie może powrócić, a skoro tak się stanie, to nie ma też żadnej gwarancji, że obostrzenia, nie zostaną wprowadzone ponownie.

Wiele osób mówi o nadziei, jaką dał nam teraz Micheál Martin, a ja nazywam to po prostu działaniem z potrzeby chwili, co gwoli ścisłości, jest typowym zachowaniem, tej ekipy rządzącej.

Gdybym miał skomentować cytat z premiera Martina, a ściśle rzecz ujmując jego ostatni fragment, to z całą pewnością powiedziałbym, jak bardzo obchodzi mnie „rosnąca nadzieja”, a chcę, żeby było, tak jak było. O ile nie muszę niegdzie zaraz wyjeżdżać i rzucać się w objęcia ciepłych krajów, nie muszę też opuszczać miasta, w którym mieszkam, to chcę mieć świadomość, że bez żadnych przeszkód, mogę to zrobić i nie potrzebuję do tego świadectwa, bo i świadectwa szczepienia przeciwko ospie nie potrzebuję.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
France to offer 'ful
Znikną wszechobecne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian