Jajka za 44 mln euro

Przewidywania ekspertów były trafne i na święta wielkanocne mieszkańcy Irlandii wydali sporo gotówki, jednak największą popularnością cieszyły się czekoladowe jajka, na które wydano ogółem 44 miliony euro.

Wg danych z Kantar Worldpanel w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, czyli na świąteczne zakupy, wydaliśmy 208,2 mln €, co dało wzrost sprzedaży w 12 tygodniach do 21 kwietnia o 4,1%. Sporo pieniędzy wydano na tradycyjną wielkanocną jagnięcinę, a tej sprzedano w całym kraju za 29 mln €.

W okresie przedświątecznym wzrosty sprzedaży notowały wszystkie sieci detaliczne, a największą popularnością cieszył się rodzimy sprzedawca, czyli Dunnes Stores, który zajął pierwszą pozycję w rankingu udziału w sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych. To oczywiście nic nadzwyczajnego, bo Dunnes Stores zawsze przed świętami zyskuje w oczach klientów, a ci tłumnie wtedy odwiedzają tego detalistę.

Udział w rynku Dunnes Stores w okresie 12 tygodni kończących się 21 kwietnia tego roku wyniósł 22,2%, natomiast tuż za rodzimą marką znalazło się Tesco z udziałem w sprzedaży na poziomie 21,8%. Do wzrostów powraca SuperValu, które w ostatnich kilku miesiącach traciło klientów, jednak w omawianym okresie zaobserwowano zmianę trendu i udział SuperValu w rynku wzrósł o 0,6% do 21,4%.

Podobnie było w dyskontach spożywczych, czyli więcej klientów miały Lidl i Aldi, których udział w rynku zamknął się odpowiednio 11,5 i 11,9 procent.

Na wielkanocne zakupy wydaliśmy o 1,9% więcej, niż miało to miejsce w roku ubiegłym, a to oznacza, że do rąk handlowców trafiło o 10 mln € więcej.

Wzrost o 4,3% notuje też sprzedaż marek własnych sklepów sieciowych, a ta oferta stanowi obecnie 47% wszystkich sprzedawanych w sklepach produktów spożywczych.  

Bogdan Feręc

Źr: Kantar Worldpanel

Podziel się:

Delivery of FG Broad
Everybody lies?
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn