Jajka „z wolnego wybiegu” to kpina z konsumentów

Irlandzcy konsumenci są obecnie oszukiwani, bo o ile chcą kupić jajka od kur z wolnego wybiegu, to muszą one pochodzić z zagranicy.

Od listopada ubiegłego roku w Irlandii odkryto szereg ognisk ptasiej grypy, co kazało wydać postanowienie o zamknięciu ptactwa hodowlanego w kurnikach, a co za tym idzie, również niosek dostarczających jaj. O ile nie ma problemu z kurami, które do tej pory trzymane były w klatkach i tam produkowały jaja, to z tymi z wolnego wybiegu już tak, bo właśnie od zeszłego listopada, nie widziały światła słonecznego.

Kury są więc trzymane w zamknięciu, a jedynym ich pożywieniem są pasze, więc i jajka utraciły nazwę „z wolnego wybiegu”. Jest też istotne, zmienił się ich smak, co niektórzy kupujący już odkryli.

Niedługo, bo sprawa wyszła na jaw obecnie, ze sklepowych półek mogą być wycofane opakowania z jajami, na których widnieje napis „Free range eggs”, co nawiasem mówiąc, będzie wtedy zgodne ze stanem faktycznym.

Może być też tak, co zastosowali tylko niektórzy producenci jaj, że opakowania otrzymają dodatkowe etykiety, a te będą wskazywały, iż jaja, nie są już tymi, jak jeszcze kilka miesięcy temu. 16 tygodni kwarantanny dawno już wyczerpało wszystkie zgromadzone zapasy jaj z wolnego wybiegu, więc na irlandzkim rynku detalicznym, pozostały tylko jajka hodowlane, o ile nie są sprowadzone z Europy kontynentalnej lub Wielkiej Brytanii, gdzie nawiasem mówiąc, też odkryto ptasią grypę.

Firmy posługujące się nazwą „Free range eggs”, otrzymały już nakazy zmiany etykiet, a jedna z większych, czyli Early Bird Free Range Eggs z Waterford, takie oznaczenia stosować musi od 13 marca tego roku.

Zmiana decyzji i kwalifikacji jaj nastąpi dopiero po oficjalnej zgodzie organu weterynaryjnego i zajmującego się bezpieczeństwem żywności, ale dopiero w chwili, gdy Irlandia w większej części uznana zostanie za wolną od ptasiej grypy. Nie stanie się to też z dnia na dzień, bo okres karencji po wypuszczeniu niosek z kurników, wynieść może nawet kolejne dwa tygodnie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Małe biznesy mogą
W planie prac PE: Uk
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська