Izolacja wyłącznie na pokaz

Przez cały weekend do władz lokalnych spływały informacje od mieszkańców wielu irlandzkich miast, że w domach odbywają się nielegalne spotkania, a te wiążą się z przyjęciami na kilka do kilkunastu osób.

Władze lokalne zbierały te informacje, a i przekazały je do Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, by to zajęło się zgodnie ze swoimi kompetencjami, przekazaniem dalej tych wiadomości. Jak się okazuje, całkiem pokaźna część mieszkańców kraju, zachowuje dystans społeczny, ale czyni to wyłącznie na pokaz, bo w swoich domach przyjmuje gości, a nawet urządza imprezy.

Wydaje się, że takie zachowania są w aktualnej sytuacji nieodpowiednie, mówią przedstawiciele Krajowego Centrum ds. Zarządzania Kryzysowego i na dzisiejszym spotkaniu z rządową Komisją ds. Koronawirusa, przedstawią obraz sytuacji w kraju.

Z doniesień wiemy, iż zaproponowane zostanie rządowi, by ten zaostrzył środki ochronne, a jednocześnie uczulił siły porządkowe, by reagowały z całą stanowczością, o ile zostaną zgłoszone im przypadki łamania zakazu odwiedzin i opuszczania domów bez wyraźnego i niezbędnego powodu.

Możliwe jest też nakazanie władzom lokalnych, by o wszystkich takich sygnałach, informowane były lokalne posterunki Gardy, a funkcjonariusze udawali się na miejsce i egzekwowali prawo. Wiąże się to oczywiście z wysokimi mandatami, grzywnami do 2500 €, a nawet zagrożone jest karą do 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uczuli dzisiaj rząd, iż okres przedświąteczny, a i same święta, mogą nasilić chęć spotkania się z bliskimi, więc zaproponowane zostaną dodatkowe rozwiązania, by zniechęcić do takiego postępowania.

Bogdan Feręc

Źr: National Crisis Center

Polska-IE: Udostępnij...
Już prawie 5000 cho
Rząd zachęcać ma
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish