Izolacja po zakażeniu Covid będzie krótsza

Rząd zastanawia się, czy możliwe jest skrócenie okresu izolacji po zakażeniu koronawirusem, a dzieje się tak, gdyż ponownie tysiące pracowników przebywa na kwarantannach i zwolnieniach lekarskich.

Obecnie po pozytywnym teście antygenowym w kierunku Covid-19, okres izolacji dla osób bez objawów wynosi 7 dni, jednak mówi się, że prawdopodobnie wystarczy tylko 5 dni, by mieć pewność, że zakażenie, nie będzie przenoszone na inne osoby. To pozwoli na szybszy powrót do pracy, a jednocześnie zmniejszy presję na pracodawców, którzy zgłaszają, iż zaczynają mieć poważne problemy z kadrą pracowniczą.

Decyzja w tej sprawie podjęta zostanie wkrótce, jak i niebawem pojawi się też nowe ciało doradcze w zakresie pandemii, które zajmie się oceną sytuacji bieżącej.

Do tej pory nie wiadomo jednak kiedy taki organ zostanie powołany do życia i zastąpi NPHET, ale wicepremier Leo Varadkar zapowiedział, że skład 12-osobowej grupy doradczej przedstawiony zostanie natychmiast po skompletowaniu składu. Wiadomo natomiast, że jedną z osób zasiadających w nowym organie ds. Covid-19 będzie naczelny lekarz kraju, czyli dr Tony Holohan.

Kolejny raz potwierdzono, że pomimo wzrostu ilości zakażeń koronawirusem, nie ma planów do wdrożenia ograniczeń, w tym nie będzie powrotu do noszenia masek.

Niestety wzrost ilości liczby zakażeń odbija się na irlandzkiej służbie zdrowia i z powodu dużej ilości pracowników na zwolnieniach lekarskich oraz w izolacji, szpitale zaczynają anulować planowe zabiegi medyczne, ale też niektóre wizyty u specjalistów. Przepełnione są również oddziały ratunkowe szpitali.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
NATO strengthens eas
Irlandia naciska UE