Izolacja i obawy przed brexitem wpływają na rynek nieruchomości

Z badań przeprowadzonych przez MyHome.ie wynika, że rynek sprzedaży nieruchomości zaczyna odczuwać skutki pandemii, a objawem jest spadek zainteresowania klientów nieruchomościami wystawionymi na sprzedaż.

W poprzednim kwartale spadek sprzedaży nieruchomości wyniósł ogółem 4,6%, ale to nie wpłynęło na zahamowanie wzrostu cen, bo te wolno, jednak nadal rosną. Najmniej klientów w biurach sprzedaży nieruchomości pojawiało się w Wexford, gdzie odnotowano największy spadek sprzedaży, który wyniósł 17,8%. Kolejnymi rejonami z dużym spadkiem sprzedaży nieruchomości mieszkalnych było Kildare 16%, Kilkenny 15,2% oraz Louth 12,3%. Jeden z najniższych spadków sprzedaży zaobserwowano poza Dublinem w Limerick i w tym przypadku ilość transakcji zmniejszyła się o 7,2%.

Podobnie było w Dublinie, jednak tutaj mniejsze zainteresowanie zakupem domów określono na poziomie 7,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Na drugim końcu skali są miejsca, gdzie sprzedaż domów i mieszkań rosła i np. w Monaghan sprzedaż podniosła się o 28,6%.

Wg dyrektor zarządzającej w MyHome.ie Angeli Keegan zachowania potencjalnych nabywców są odzwierciedleniem obaw ogółu społeczeństwa, a na to ma wpływ pandemia koronawirusa i wydarzenia, jakie mogą być dziełem najbliższej przyszłości, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Keegan dodała, iż wraz ze spadkiem zainteresowania zakupem nieruchomości mieszkalnych, nie wytworzył się jeszcze trend spadkowy cen, a te, nadal rosły, ale działo się to na bardzo niskim poziomie.

Bogdan Feręc

Źr: MyHome.ie

Polska-IE: Udostępnij...
5 kilometrów od dom
Tesco utrzymało pre
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish