Iwana Bacik nową szefową Partii Pracy

Kiedy Alan Kelly utracił możliwość sprawnego kierowania ugrupowaniem, podał się do dymisji, a wtedy ruszyła karuzela nazwisk jego następców.

Tuż po ogłoszeniu decyzji przez Alana Kelly’ego, wyłoniło się kilkoro potencjalnych następców, jednak z biegiem czasu, część z nich sama się wycofała i na placu boju pozostały tylko dwie poważne kandydatki, jednak i senator Sherlock zrezygnowała. W głosowaniu, bo to musiało się odbyć, członkowie Labour Party zadecydowali, że to Ivana Bacik powinna zostać kolejną szefową laburzystów w Irlandii, co zostało potwierdzone wczoraj.

Ivana Bacik może też powiedzieć, że jej kariera w ostatnich miesiącach rozwija się w szalonym tempie, bo najpierw wygrała wybory uzupełniające do Dáil, a teraz została szefową Partii Pracy.

Po wyborze na liderkę laburzystów 53-letnia Bacik podziękowała wszystkim, którzy na nią oddali swój wyborczy głos, wspomniała też o swoich poprzednikach i dodała, że jej celem jest teraz przeprowadzenie zmian strukturalnych w ugrupowaniu, wzrost poparcia dla partii i wprowadzenie pod obrady parlamentu projektów, jakie zgłaszają laburzyści.

Zmieni się też nieco polityka partii, bo nacisk położony zostanie na ochronę zdrowia dzieci, więc Labour Party spróbuje przeforsować swoją propozycję ustawy o bezpłatnej opiece zdrowotnej dla wszystkich dzieci.

Ivana Bacik chce też całkowicie zerwać z przeszłością i udziałem ugrupowania w rządzie Fine Gael, więc tworzyć nowoczesną partię laburzystowską, jaka dobrze oceniana jest np. w Wielkiej Brytanii. Bacik chce również odbudować zaufanie społeczeństwa do Partii Pracy i tworzyć nowe koalicje, ale zbliżone światopoglądowo do obecnej linii jej partii.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia naciska UE
Najbiedniejsi potrze
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська