Istotne zmiany w poziomie ograniczeń pod znakiem zapytania

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zwraca uwagę na poziom zakażeń w Irlandii, a to może prowadzić do decyzji, która uniemożliwi przyjęcie stanowiska o znacznym lub widocznym zniesieniu ograniczeń.

Poziom zakażeń utrzymał tendencję wzrostową, chociaż może być to dziełem przypadku, jednak sytuację należy monitorować, by przygotować się do decyzji o potencjalnym zniesieniu niektórych ograniczeń. Jak powiedział zastępca naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn, dane o zakażeniach koronawirusem, są obecnie ściśle monitorowane, by sprawdzić ich źródła. Obecnie za wzrost liczby przypadków Covid-19 obwinia się spotkania rodziców pod szkołami, ale i rozluźnienie zachowań w innych miejscach publicznych, co prowadzi do wzrostu transmisji wirusa. Podobnie jest z zakażeniami dzieci w szkołach podstawowych, bo ich ilość wzrosła do 50 – 60 przypadków, ale co ważne, tylko jedno zakażenie na dziesięć, miało miejsce w klasie.

Tym samym pojawia się duża niepewność w zakresie możliwości zniesienia ograniczeń, chociaż rząd chciałby, żeby część z obecnie obowiązujących zniknęła. Przede wszystkim gabinet chciałby znieść zasadę 5 kilometrów, ale raczej nie pozwoli na przemieszczanie się poza granice hrabstw, a chciałby również uruchamiać budowy i niektóre placówki handlowe. Wg rządu można by pozwolić również na ćwiczenia fizyczne na wolnym powietrzu, chociaż nadal nie będzie można ćwiczyć w większych grupach i zakazane będą spotkania towarzyskie na wolnej przestrzeni, w tym w domowych ogrodach. Możliwe jest wydanie zezwolenia na uruchomienie niektórych ośrodków sportowych, w tym otwarcie pól golfowych i kortów tenisowych, jak i zezwolenie dzieciom na uprawnianie sportów bezkontaktowych.

To wszystko uzależnione będzie jednak od ilości zakażeń, a jak podkreślił dr Glynn, wszelkie zalecenia, powinny być respektowane, aby ograniczyć możliwość przekazywania sobie wirusa. Władze medyczne są zdania, że wyższy współczynnik zakażeń, wywołany został luźną atmosferą w Dniu Świętego Patryka, co prowadzi obecnie do wzrostu zakażeń.

Wiele czynników będzie brane pod uwagę, mówi Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, zanim wydana zostanie porada dla rządu, a ten na jej podstawie, podejmie decyzje, które wejdą w życie po 5 kwietnia.

Nie należy się jednak spodziewać rewolucji w tym zakresie, więc o ile część ograniczeń prawdopodobnie zostanie zniesionych, to większość pozostanie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
5,026,182 COVID-19 s
Minister przedstawi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian