Irlandzko-hiszpańska firma wybuduje pas startowy

Dublin Airport Authority przyznała kontrakt na zaprojektowanie i budowę nowego pasa startowego na stołecznym lotnisku irlandzko-hiszpańskiej firmie joint venture.

 

Konsorcjum stworzyły irlandzka firma Roadbridge i hiszpańska FFC Construcción, które teraz odpowiedzialne będą za potężną inwestycję na lotnisku w Dublinie. Oprócz północnego pasa startowego o długości 3,1 km, powstać ma również dodatkowa droga kołowania oraz 6 km dróg wewnętrznych. Wraz z drogami powstaną systemy odwadniania i kontroli zanieczyszczeń, ale na tym nie koniec, bo konsorcjum wybuduje również system oświetlenia dróg startowych i kołowania. System oświetlenia składa się z ponad 2000 lamp, a do tego potrzebne będzie 7,5 km kabla zasilającego, który także położony zostanie przez wykonawcę robót.

Ogółem wybudowane zostanie 306.000 metrów kwadratowych nowych dróg dla samolotów, dodaje rzecznik DAA.

 

Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczną się już w tym tygodniu, natomiast prace ziemne ruszą w styczniu przyszłego roku. Zgodnie z planem nowa droga startowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, wybudowana ma zostać do 2021 roku.

W tym samym czasie rozpocznie się rozruch pasa, ale i zostanie on przebadany technicznie.

 

Oczekuje się, że budowa pasa startowego oraz późniejsze jego uruchomienie, wspierać będzie utworzenie 31.200 nowych miejsc pracy i przyniesie ponad 2 miliardy dodatkowego dochodu z działalności gospodarczej, która potrzebna będzie po uruchomieniu nowej drogi startowej, a ta znacznie zwiększy przepustowość lotniska.

 

Roadbridge i FFC Construcción podczas realizacji projektu planują zatrudnić około 300 pracowników, ale następne setki miejsc pracy powstaną w firmach podwykonawczych. Kolejne miejsca pracy dostarczone zostaną podczas rozruchu pasa startowego, a i później, kiedy potrzebne będą osoby do obsługi drogi startowej, jak i samolotów, które na niej będą lądować.

 

Na konferencji prasowej, jaką zorganizowały władze dublińskiego lotniska, padły też bardzo ważne dla okolicznych mieszkańców słowa, bo DAA planuje wprowadzić szereg środków zabezpieczających mieszkańców okolicy przed hałasem.

Jednym z nich będzie wykup domów usytuowanych najbliżej nowego pasa startowego, a na ich miejsce powstaną tereny rekreacyjne lub sportowe.

 

Decyzję o wyłonieniu wykonawcy projektu, z zadowoleniem przyjął minister transportu Shane Ross, który powiedział, że nowy pas startowy dla stołecznego lotniska, potrzebny był już dawno.

Bogdan Feręc

Ź: DAA

Podziel się z innymi:

Translate »