Irlandzkie władze wydały koronawirusowe ostrzeżenie

Władze w Dublinie wydały ostrzeżenie, iż w kraju ponownie zaczęła rosnąć ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

O ile niedawno jeszcze wskaźnik zakażeń był na poziomie niskim lub bardzo niskim, tak obecnie, zbliżamy się do wskaźnika bliższego 1, co oznacza, że ilość zakażeń jest na poziomie średnim. Wg ekspertów, ma to związek ze zniesieniem większości ograniczeń, ale też z brakiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego przez mieszkańców kraju.

Irlandzki rząd apeluje, aby mieć na uwadze swoje zdrowie, stosować środki ochrony osobistej, ale i odpowiedzialnie podchodzić do zagrożeń, jakie wywoływane są koronawirusem.

Gabinet w Dublinie podkreśla, że daleko jest do decyzji o przywróceniu obostrzeń, jakie miały miejsce jeszcze kilka tygodni temu, ale o ile te staną się niezbędne, takie będą wprowadzane.

Co ważne, rośnie też ilość zakażeń koronawirusem na świecie, w tym w Europie, a to oznacza, że skraca się obecnie „zielona lista” krajów, do których moglibyśmy latać bez obowiązkowej kwarantanny po powrocie. Lista opublikowana będzie za 10 dni, a o ile ilość zakażeń nadal będzie rosnąć, to zawierać może tylko kilka tras, na których, nie będzie obowiązku samoizolacji po powrocie.

Trend wzrostowy nie jest oczywiście niczym nadzwyczajnym, bo tak działo się w każdym kraju, który znosił pandemiczne ograniczenia, ale w naszym przypadku może okazać się nader uciążliwy, gdyż zarówno gabinet Leo Varadkara, jak i Micheála Martina, są w tym zakresie bardzo ostrożne i wolą dmuchać na zimne.

Wczoraj w zawiązku z koronawirusem zanotowano w Irlandii sześć zgonów, co podniosło ogólną liczbę przypadków śmiertelnych do 1743, ale i notuje się więcej zakażeń wśród osób młodych, co niepokoi lekarzy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Hotelarze apelują o
Kobieta w męskim ś