Irlandzkie systemy celne działają na pełnych obrotach

Pomimo uruchomienia wielu stanowisk odprawy, nadal zdarzają się opóźnienia odpraw celnych, jakie mają miejsce w Porcie Dublin.

Za ten stan rzeczy, przeprosił szef Revenue w Dublin Port Tom Talbot, który dodał, że sytuacja jest nowa i nie wszyscy, zdążyli dostosować się jeszcze do nowych przepisów. Co podkreślił Talbot, tylko w styczniu, irlandzcy celnicy portowi z Dublina, odprawili tyle ładunków celnych, co przez cały ubiegły rok, a to wskazuje skalę, z jaką należy sobie poradzić.

Zarówno władze celne w porcie w Dublinie, jak i przedsiębiorstwa oraz kierowcy, nadal zmagają się z biurokratyczną machiną, jaka wywołana została brexitem, ale obsługa dokumentów i transportów, idzie coraz lepiej i wszyscy mają nadzieję, że w kolejnym miesiącu, opóźnienia będą sprawą incydentalną.

Obecnie Revenue prowadzi rozmowy z dostawcami oprogramowania celnego, ale również z eksporterami i importerami z Irlandii, aby przygotować odpowiedni system odprawy elektronicznej, co znacznie usprawni cały proces celny, a i przyspieszy przetwarzanie dokumentów przewozowych.

Szef Revenue w porcie w Dublinie Tom Talbot powiedział:

– Revenue przetworzyło w styczniu ponad 1,8 miliona różnych zgłoszeń celnych. Odnoszą się one do zgłoszeń importowych w odniesieniu do ruchu pojazdów towarowych, paczek pocztowych, deklaracji wywozowych oraz deklaracji bezpieczeństwa i ochrony. Czyli to 1,8 miliona tylko w styczniu. Dla porównania, w roku ubiegłym przetworzyliśmy około 1,6 mln zgłoszeń celnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Prawie 12 000 osób
Odporne warianty wir
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian