Irlandzkie śmieci w oceanach

Nowe badanie wykazało, że duża część odpadów, które zgłaszane są, jako poddane recyklingowi, trafia do azjatyckich oceanów.

Obowiązek poddawania recyklingowi odpadów plastikowych, realizowany jest przez Irlandię, ale jak się okazuje, tylko w części. Ponad 31% odpadów z Europy, nigdy nie dociera do zakładów, które je utylizują, ale trafiają one wprost do wód okalających Azję. W badaniu przeanalizowano dane, a te mówią o ilości odpadów przekazywanych przez poszczególne kraje europejskie do zakładów w Azji, a porównano je z wynikami przetwarzania odpadów za 2017 rok. Wtedy okazało się, że Irlandia należy do dziewięciu z trzydziestu krajów z Europy, z których odpady zaśmiecają oceny.  

Co zastanawiające, kraje europejskie uznawane są za posiadające dobre wskaźniki recyklingu, jednak część z nich, tylko odsuwa problem od swoich granic.

Prawie połowa odpadów, jakie produkowane są w Europie, trafia do recyklingu, natomiast większa część staje się problemem, gdyż albo nie można ustalić, co się z nimi stało, albo usuwane są nielegalnie. 49% europejskich odpadów nadających się do recyklingu, eksportowana jest z Europy do Azji, głównie do Chin, które przerabiają ten odpad, produkując niego nowe opakowania.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z NUI Galway i University of Limerick wykazało, że do 31% eksportowanego recyklingu z Europy nigdy takiemu nie podlega, a 7% nie można w ogóle odnaleźć. Ocenia się, że prawie 1/3 irlandzkich odpadów przekazywanych do recyklingu, zrzucana jest do oceanów.

Bogdan Feręc

Źr: NUIG/UL

Polska-IE: Udostępnij...
Puby pod specjalnym
Aborcja w Irlandii s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish