Irlandzkie podejście do koronawirusa nie działa

Według eksperta ds. zdrowia publicznego irlandzkie podejście do powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 „prawdopodobnie nie działa”.

Profesor Anthony Staines, wykładowca systemów opieki zdrowotnej na DCU, powiedział, że należy nadać Gardzie więcej uprawnień do zamykania lokali oraz zgromadzeń, w których istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Profesor powiedział też, że pełna zdolność HSE wynosząca 15 000 testów dziennie, powinna zostać w pełni wykorzystana, co pozwoli na zwiększenie wykrywalności potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Profesor Staines:

– Mamy obecnie politykę, która prawdopodobnie nie działa. Widzieliśmy kilka dziwnych wybryków, jak ten z weekendu, kiedy obserwowane było nalewanie alkoholu w barze w Dublinie, wprost do ust klientów. I właśnie takie rzeczy będą rozprzestrzeniać wirusa. 

*

Dlatego profesor uważa, że środki nadzoru powinny być zwiększone, by zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, a także w odpowiedni sposób egzekwować przepisy. Obecnie z nadzorem jest słabo, a można użyć też stwierdzenia, że właściwie nie istnieje, a działania Gardy, są chyba tylko dziełem w reakcji na zgłoszenie, nie zaś inicjatywą policji. Można oczywiście mieć też wiele zastrzeżeń do zachowań bywalców pubów oraz innych imprez towarzyskich, ale skoro środki ograniczające nie działają, to albo należy je znieść, albo uczulić aparat policyjny, by wykonywał zadania, do których został powołany, więc reagował, chronił i pomagał.

Bogdan Feręc

Źr. Gł.: Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij
Zmiany nazw w prakty
Na drogach są już