Irlandzkie paszporty doczekają się zmian

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wkrótce przeprowadzi ważną reformę w zakresie paszportów, a ta odbywać się będzie na przestrzeni trzech lat.

Reforma, jak czytamy w informacji irlandzkiego MSZ, ma poprawić się stan zabezpieczeń, a jednocześnie zapobiegać oszustwom. Oznacza to, że irlandzkie paszporty zostaną przeprojektowane i dodane będą nowoczesne zabezpieczenia, jakie stosuje się już na świecie. To nie koniec zmian, bo i sam system przetwarzania danych o osobach ubiegających się o paszporty doczeka się zmian, wprowadzone będą nowe technologie i zmieni się obsługa wniosków składanych online.

Ma to związek z licznymi skargami, jakie otrzymywał referat paszportowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii, a opóźnienia narosły podczas pandemii koronawirusa i właściwie mają miejsce do tej pory. Jednocześnie po zniesieniu wszelkich ograniczeń w podróżowaniu, zaczęła wzrastać ilość składanych wniosków paszportowych, co z kolei wpłynęło na możliwość ich szybkiej realizacji.

Dla posiadaczy irlandzkiego paszportu najbardziej widoczną zmianą będzie ta, która dotyczy bezpośrednio dokumentu, jaki otrzymamy do ręki, gdyż jak mówi się w zapowiedzi, nowości widoczne będą gołym okiem i dotyczyć mają wprowadzenia motywów narodowych, kulturowych i zmian w zakresie zabezpieczenia dokumentu.

Świat się zmienia, zmieniają się również technologie zabezpieczania dokumentów, co skłoniło irlandzkie władze do podjęcia decyzji, że i na wyspie takie powinny się dokonać, a podkreślono, iż ostatnia zmiana w paszportach miała miejsce na wyspie 9 lat temu. Republika dostosuje też swój paszport do nowych wytycznych Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, a ta sugeruje częste i istotne zmiany w dokumentach podróży, co zapobiega fałszerstwom i posługiwaniu się dokumentami podrobionymi.

Wg rzeczniczki MSZ-u, podniesie się też po zmianach reputacja irlandzkiego paszportu, a stwierdziła:

– Irlandzki paszport jest konsekwentnie uznawany za jeden z najpotężniejszych paszportów na świecie — oferuje podróż bezwizową lub wizę w momencie przyjazdu do 187 krajów — a integralność paszportu jest w tym zakresie kluczowa.

Irlandzki MSZ zamierza w czasie najbliższego miesiąca ogłosić przetarg na zaprojektowanie nowego paszportu dla Republiki Irlandii, a jednocześnie na nową technologię przetwarzania wniosków i wydawania dokumentów.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mieszkaniowy dramat
Ambasador Fiłatow p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська