Irlandzkie matury zostaną odwołane?

Niczego nie można wykluczyć, powiedziała minister edukacji Norma Foley, która w tym tygodniu, przeprowadzi szereg rozmów i konsultacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi nauczycieli.

Jak powiedziała minister Foley, już teraz ma informacje, iż poziom nauczania w okresie pandemii, został znacznie obniżony, więc podczas egzaminów Leving Cert, mogłoby się okazać, że większość uczniów, z tymi sobie nie poradzi, co skutkować będzie wieloma ocenami negatywnymi. To nie wszystko, nad czym pracować ma resort edukacji, ponieważ na stole rozmów znajdą się też kwestie innych uczniów i ich egzaminy końcowe, bo i w tym przypadku, mówi się o niskich wynikach, jakie mogliby osiągnąć uczniowie.

Główne działania minister Foley koncentrować się będą w tym tygodniu na szkołach średnich i egzaminach maturalnych, a jak dodał rzecznik Departamentu Edukacji, rozważone zostaną wszelkie dostępne opcje w tym zakresie. Może więc być też tak, że egzamin Leaving Cert zostanie w tym roku odwołany albo będzie opierał się na zasadach dobrowolności, albo, nie stanie się nic, więc odbędzie się, jak było to w latach ubiegłych.

Przedstawiciele nauczycieli są jednak zdania, iż tegoroczne egzaminy maturalne, powinny zostać odwołane lub przeniesione na termin jesienny, aby dać możliwość przygotowania się do nich, ale to też będzie trudne, ponieważ nauka w systemie online, nie daje takich efektów, jak nauka stacjonarna. Związki nauczycielskie podkreślają, że zorganizowanie egzaminów Leaving Cert, byłoby też obecnie bardzo trudne, ze względu na dużą ilość zakażeń oraz ograniczenie dystansu społecznego.

Rzecznik Departamentu Edukacji stwierdził, że minister Norma Foley, weźmie pod uwagę wszystkie głosy i opnie w tej sprawie i do końca tygodnia, podejmie ostateczną decyzję, chociaż nie można jeszcze powiedzieć, czy tak stanie się z całą pewnością.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy rząd ugnie się
Pogłębią się ró
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian