IRLANDZKIE MARLEYKI

Bob Marley (!) postać legendarna i powszechnie znana, najczęściej kojarzy nam się z muzyką reggae i jedną z wysp na Morzu Karaibskim. Jak się pewnie domyślacie, chodzi o Jamajkę…


Od razu nasuwa się pytanie – Jaki to ma związek z Irlandią (?), świadomość, że teraz też jesteśmy wyspiarzami jest za słaba i chyba temat będzie lekko naciągany… Postaram się temu zapobiec 😉


Czy zauważyliście kiedyś podobieństwa między Irlandczykami, a Jamajczykami? To coś więcej niż wyluzowane podejście do źycia i ludzie kochający zabawę…. Ich wspólna historia rozpoczęła się prawie 400 lat temu, kiedy Anglia przejęła wyspę od Hiszpanów i musiała zaludnić swoją nową kolonię. Zaczęli deportować na Jamajkę mężczyzn, kobiety i dzieci za niewielkie lub żadne przestępstwo. Wielu irlandzkich deportowanych zmarło lub ich jasna skóra skwierczała pod karaibskim słońcem. Nawet Cromwell zdał sobie sprawę, że dzieci będą miały większe szanse na przeżycie. Wysłał tam do pracy ponad 2000 chłopców i dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat (najczęściej zbierali bawełnę). Deportacje trwały do lat 30. XIX wieku. Irlandczycy przenieśli tam swoją kulturę i obyczaje. Śmiało można stwierdzić, że „wyryli tam swój ślad”…


Dorzucę jeszcze parę faktów:
– 25% Jamajczyków twierdzi, że ma irlandzkich przodków. (Dlatego Irlandczycy stali się drugą co do wielkości grupą etniczną na wyspie, po Jamajczykach pochodzących z Afryki)
– Jamajski akcent łączy elementy irlandzkiego akcentu. (Irlandczycy mieszkali z nowo przybyłymi afrykańskimi niewolnikami. Niektórzy uczyli niewolników języka angielskiego. Irlandzki gardłowy akcent słychać do dziś)
– Zarówno Irlandia, jak i Jamajka były koloniami brytyjskimi. Irlandia uzyskała niepodległość w 1921 roku, a Jamajka w 1962 roku.
– Jamajka jest usiana irlandzkimi nazwami miejsc, takimi jak: Irish Town, Clonmel, Dublin Castle, Kildare, Sligoville, Belfast, Athenry.
– „Irish Moss” – Podczas głodu w Irlandii w latach 50. XIX wieku Irlandczycy, aby przeżyć byli zmuszeni do jedzenia wodorostów. Ci, którzy „wyemigrowali” na Jamajkę, wykorzystywali podobne wodorosty rosnące na wybrzeżu wyspy. (Itd.)


Chyba udało mi się lekko przybliżyć Wam podobieństwa wysp… 😉
Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE
Doskonały początek
Irlandia liderem wyt
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish