Irlandzkie firmy z optymizmem patrzą w przyszłość

Ostatnie uśpienie światowych gospodarek zaczyna przemijać, a wyraźnym sygnałem do tego są ankiety, które wskazują, że biznes, ma swój pomysł na wyjście z pandemicznego kryzysu.

Na całym świecie rozpoczął się ruch handlowy, zwiększa się ilość zamówień, w tym tych zagranicznych, a to ma również wpływ na Irlandię, która już teraz zaczyna odbijać się gospodarczo w zakresie eksportu. Najnowsze dane z badania Bank of Ireland wskazują, że rośnie ilość zamówień ze świata, a irlandzkie przedsiębiorstwa związane z rynkami międzynarodowymi, zwiększają stopniowo produkcję.

Jak dodaje główna ekonomistka Bank of Ireland Loretta O’Sullivan, firmy są pełne nadziei, iż uda się im odbudować wcześniejszy potencjał, co w konsekwencji przyniesie wiele nowych miejsc pracy, a stanie się to niebawem.

Bank of Ireland zaznacza jednak, że o ile nastroje w biznesie znacznie się poprawiły w ostatnich kilku miesiącach, to inaczej jest wśród konsumentów, a ci, nadal lękają się o swoją przyszłość i raczej w ciemnych kolorach widzą wychodzenie z pandemicznej zapaści. Raport „Impuls Gospodarczy” Bank of Ireland wskazuje jednak, że połączone dane z badań konsumenckich oraz biznesowych pokazują, iż nastroje idą jednak w dobrym kierunku i w skali jednego miesiąca, podniosły się o 0,2 punktu do 89,7 punktów.

Impuls biznesowy w zakresie nastrojów wynosi więc teraz 93,1 pkt, czyli jest wyższy od tego z początku czerwca o 0,4 punktu, natomiast indeks konsumencki osiągnął wartość 76,2 punktów i jest to spadek o 0,5 punktu. W tym ostatnim przypadku, czyli konsumentów, obawy mieszkańców kierują się w stronę problemów z zatrudnieniem i problemami mieszkaniowymi, co uznano za główne przyczyny spadku nastrojów. Konsumenci nie są też przekonani, że pandemia zacznie ustępować, a wiele osób jest przekonanych, iż to jeszcze nie koniec i w miesiącach jesiennych, blokady mogą powrócić.

Bogdan Feręc

Źr: BoI Index

Polska-IE: Udostępnij
Domy drożeją o 150
Od dzisiaj upały
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian