Irlandzkie firmy wychodzą z rosyjskiego rynku

Bojkot rosyjskiego rynku zapowiada dziesięć największych irlandzkich firm, które mówią o wycofaniu się z Federacji Rosyjskiej.

Do Rosji nie będą więc eksportowane Jameson Irish Whiskey, Baileys i Guinness, a ogłosiły to spółki macierzyste Pernod Ricard i Diageo. Zawieszenie eksportu wchodzi ze skutkiem natychmiastowym, co ma związek z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i nałożonymi sankcjami.

Irish Distillers pokreśla, że Rosja wywołała szok na arenie międzynarodowej, a oficjalny komunikat mówi, że firma „zasmucona jest operacją wojskową Rosji na Ukrainie”. Sprzedaż, jak czytamy w oświadczeniu, zawieszona jest do odwołania. Dodaje się również, że Irish Distillers wspierać będzie materialnie organizacje humanitarne działające na rzecz zaatakowanej Ukrainy, co ma być wyrazem wspólnoty.

Rzecznik Diageo Ireland również wydał komunikat, że produkty tej firmy, jak i firm zależnych, nie będą teraz trafiać do Rosji.

Warto jest powiedzieć, że ostatni rok to skokowy wzrost zainteresowania rosyjskich konsumentów produktami Jameson Irish Whiskey, Baileys i Guinness, więc pod względem sprzedaży na tamtejszy rynek, 2021 rok był rekordowy.

Do wytwórców whisky, piwa i Guinnessa dołączają też inne irlandzkie marki znane na świecie, a możliwość wycofania się z Rosji omawia teraz nawet jedna z największych irlandzkich firm mleczarskich.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zbrodnie Kremla widz
I tak źle i tak nie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>