Irlandzkie firmy skarżą rosyjskich przewoźników

W londyńskim sądzie pojawił się pierwszy wniosek o ukaranie rosyjskiej firmy za niedotrzymanie warunków zwrotu leasingowanych samolotów.

Irlandzka firma zajmująca się dzierżawą samolotów, w tym do Rosji uznała, że nie może już dłużej czekać na zwrot wynajmowanych przez rosyjską firmę Wołga-Dniepr samolotów, gdyż ta odmawia ich oddania, a na dodatek zasłania się przepisami, jakie na potrzeby sytuacji w Europie i po nałożonych sankcjach wprowadził Kreml, a zatwierdził to rosyjski parlament, czyli Duma.

Irlandzki leasingodawca AerCap stwierdza, iż należało zastosować taki krok prawny, gdyż holenderska filia rosyjskiego giganta lotniczego Wołga-Dniepr odmawia zwrotu samolotów, więc jedynym rozwiązaniem stała się droga sądowa.

Sprawę AerCap przeciwko Wołga-Dniepr uważa się obecnie za pierwszą z wielu, jakie w najbliższym czasie trafiać będą do sądów, a większość może dotyczyć firm z Irlandii, bo to zagłębie leasingowe samolotów.

Ocenia się, że w Rosji latają samoloty warte miliardy dolarów, więc kwoty do odzyskania są ogromne, a na dodatek rosyjskie firmy leasingujące maszyny z Europy, przestały wnosić opłaty za ich najem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська