Irlandzkie drogi są w koszmarnym stanie

Jeżeli przyjrzymy się drogom w Irlandii, pojawi się rozpaczliwy obraz zniszczeń, jakie przez lata zaniedbań, doprowadziły do stanu, jaki mamy obecnie.

Ministerstwo Transportu przyznaje, że większość dróg, które wymagają naprawy, nie była remontowana przez lata, a do takiego stanu doprowadził brak inwestycji trwający od poprzedniej recesji. Wg ministra transportu Eamona Ryana, naprawy będą znaczne i bardzo kosztowne, ale są niezbędne, by poprawić nawierzchnie wielu tras.

Najgorzej sytuacja wygląda na drogach lokalnych, w tym powiatowych, bo tam, niektóre z nich, nie widziały ekip remontowych od prawie 15 lat. To z kolei doprowadziło do wręcz dewastacji nawierzchni, co skutkować będzie właściwie dogłębną modernizacją tych tras.

W tegorocznym budżecie na utrzymanie i remont dróg, 93% pieniędzy przeznaczone było poprawę stanu dróg lokalnych i regionalnych, a tych jest w kraju 93 500 km. Pozostałe 7% obejmowało remonty, mostów, poprawę bezpieczeństwa drogowego, oznaczanie tzw. czarnych punktów, gdzie dochodzi do największej ilości wypadków, ale i na poprawę widoczności. Resort w tym roku na utrzymanie dróg lokalnych i w regionach przeznaczył 525 mln €, z czego 488 mln € na ich utrzymanie, a 37 mln €, na projekty rozwojowe.

Niestety kwota ta wydaje się niewystarczająca, bo wiele inwestycji, jakie mogły być zrealizowane, nie doczekało się drogowców, a i jest mało prawdopodobne, by stało się to w roku przyszłym. Ministerstwo Transportu zna sprawę, wie, że remonty i modernizacje dróg są potrzebne, ale wie też, że naprawy będą „znaczne i kosztowne”.

Jedynymi drogami w Irlandii, które mogą liczyć na ich bieżące utrzymanie, są autostrady, drogi szybkiego ruchu i trasy, które zaliczone zostały do głównych arterii komunikacyjnych. Pozostałe, finansowane w większej części przez rady miast i gmin, raczej pozostaną w kiepskim stanie, bo w przyszłorocznym budżecie, nie przewiduje się znacznego zwiększenie ilości pieniędzy na ich remonty.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Czy tegoroczny „bo
To zaszkodzi reputac
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian