Irlandzkie budownictwo socjalne upadło

Tegoroczny wynik sektora budowlanego w zakresie rządowych inwestycji mieszkaniowych, z całą pewnością można uznać za porażkę, a jak przyznaje gabinet, nie uda się w tym roku oddać planowanej wcześniej ilości mieszkań.

Do tej pory, inwestycje mieszkaniowe, które oddane zostały do użytku, stanowią zaledwie 9% z planowanych, co oznacza, że sytuacja na rynku mieszkaniowym, nadal będzie zła. Osoby, które liczyły na to, że w tym roku uda im się otrzymać mieszkania socjalne, także będą rozczarowane, gdyż w tym zakresie, do użytku oddano do końca września, zaledwie 35% planowanych domów i mieszkań.

Ministerstwo Budownictwa tłumaczy taki stan przerwami spowodowanymi pandemią i blokadą kraju, ale zaznacza, że nadal podejmuje próby dostarczenia jak największej ilości jednostek mieszkalnych.

W szczegółach ilość oddanych do użytku domów pokazuje wręcz zatrważające kwoty, bo z zaplanowanych 7736 sztuk nowych budynków, lokatorami zasiedlonych zostało 725, czyli 9%. W dziale związanym z najmem lokali państwowych sprawa wygląda nieco lepiej, ale i tu, nie ma żadnego powodu do zadowolenia, bo z planowanych 2631 sztuk, najemcami obsadzonych zostało tylko 387, więc 15%. Nieciekawie jest również w przypadku zakupu nieruchomości do późniejszego najmu lub przekazania na cele socjalne, albowiem z planowanych 800 sztuk, zakupiono ich 355.

Równie źle jest w zakresie wynajmowanych mieszkań i domów dostępnych w ramach HAP i RAS, bo w obu przypadkach, ilość jest niższa o połowę od docelowo zaplanowanej.

Minister budownictwa Darragh O’Brien powiedział:

– Te dane pokazują, że wybuch Covid-19 pod koniec pierwszego kwartału i znaczące ograniczenia w drugim kwartale miały duży wpływ na dostarczanie mieszkań socjalnych. Naszym celem jest zapewnienie wsparcia mieszkaniowego około 27 500 gospodarstwom domowym w tym roku i pomimo trudnej pierwszej połowy, jestem zdecydowany zrealizować ten cel. Zabezpieczono dodatkowe 40 milionów euro, aby umożliwić lokalnym władzom odnowienie wolnych zasobów mieszkaniowych, a właścicielom nieruchomości przekazano wezwanie do zgłaszania mieszkań na cele socjalne w 2020 r. 

Po publikacji danych zareagowała na taki stan opozycja, nazywając je „dramatycznie niskimi”, a w krytyce rządu, ponownie brylował poseł Eoin Ó Broin. Rzecznik ds. budownictwa w Sinn Féin stwierdził, że publikacja Ministerstwa Budownictwa, „jest głęboko niepokojąca” i dodał:

– Dramatyczny spadek produkcji spowoduje poważny wzrost popytu i może potencjalnie doprowadzić do wzrostu bezdomności.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Moda w czasach pande
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian