Irlandzki Wielki Piątek – w sferze sacrum

Niewiele już tradycji z dawnych lat przetrwało w Irlandii, a te wiązałyby się z Wielkim Piątkiem, ale część osób, hołduje wpojonym wartościom, chociaż w czasach zarazy, będzie to mocno utrudnione.

Irlandzka tradycja mówi, że w Good Friday, należy iść do spowiedzi, zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem, a dzień, powinno się spędzić w pełnym skupieniu i wyciszyć. W dawnej Irlandii wierzono także, co nawiasem mówiąc, pamiętają już tylko starsi mieszkańcy wyspy, że Woda Święcona, ma największą moc i przypisywano jej właściwości lecznicze. Należało wtedy zabrać ze sobą do domu ów płyn i skropić osobę chorą lub dać jej kilka kropel do wypicia.

Wielki Piątek wpływa też na nowych członków irlandzkiej społeczności, bo urodzeni tego dnia, mają być obdarzeni darem uzdrawiania, a o ile urodził się chłopiec, zwiększało się prawdopodobieństwo, że zostanie osobą duchowną.

Tradycja nakazuje, że w Wielki Piątek, dozwolone są wyłącznie prace domowe, a wykonywanie jakiejkolwiek pracy poza gospodarstwem, może przyczynić się do ukarania nas przez los.

W Wielki Piątek pieczono też wielkanocne chleby, a na tych kreślono znak krzyża, a i jajka zniesione przez kury, kaczki oraz gęsi, są w Wielki Piątek najzdrowsze. Na tych także czyniono znak krzyża i jedzone były w Wielkanocną Niedzielę.

Na koniec wierzenie związane z ostatecznością, bo zmarli w Good Friday, mieli otwartą drogę do Nieba.

O tradycjach i wierzeniach związanych z Wielkanocą, porozmawiamy dzisiaj w Studiu Dublin o godzinie 8:10 czasu irlandzkiego na antenie Radia Wnet.

Link do audycji>>>

Bogdan Feręc

Źr: Heritage Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Ogromne opóźnienie
Porozumienie wielkop
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian