Irlandzki system wodociągowy podatny na awarie. Wymiana rur potrwa 60 lat

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdziła, iż w Irlandii nadal mamy problem z zaopatrzeniem w wodę pitną, a ma to związek z wieloma czynnikami.

Głównie chodzi o to, iż system wodociągów jest niewydolny i przestarzały, więc stale zagrożonych awariami jest około 1,1 mln osób. Co chyba jeszcze gorsze, tysiące gospodarstw domowych musi borykać się z jakością wody, a w tym przypadku chodzi o mało wydajne systemy jej uzdatniania, ale też rurociągi. EPA oblicza, że na wymianę ołowianych rurociągów, potrzebne są ogromne kwoty, a tych Irish Water nie posiada, ale to nie koniec niedogodności w tym zakresie.

W raporcie the Environmental Protection Agency mówi się, że wymiana wszystkich rur wodociągowych, które wykonane zostały ze szkodliwego dla zdrowia ołowiu, może trwać nawet 60 lat, o ile tempo ich wymiany, będzie takie, jak do tej pory.

W dokumencie, który ujrzał właśnie światło dzienne, a przesłany został już gabinetowi Micheála Martina oraz posłom i senatorom, pojawiło się też zdanie, które sygnalizuje, że w ubiegłym roku aż 52 ujęcia wody zagrożone były awariami. EPA dodaje, że wskaźnik spadł od 2018 roku, kiedy 63 ujęcia zakwalifikowano, jako problematyczne, jednak te ponad 50, wciąż stanowi duże zagrożenie. W tej kwestii podkreślono, iż ważne stało się, by w możliwie najkrótszym czasie, zmodernizować system wodociągowy w Irlandii, co pozwoli na zniwelowanie potencjalnych źródeł problemów.

W zaleceniach pojawił się punkt, w którym namawia się władze krajowe, by zwiększyły finansowanie inwestycji wodociągowych, co z kolei poprawi sytuację zaopatrzenia w wodę w całym kraju.

Bogdan Feręc

Źr: EPA

Polska-IE: Udostępnij...
Ogromny koszt korona
Czy irlandzki rząd
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish