Irlandzki system wodny podatny na zmiany atmosferyczne

System wodny w Irlandii jest jednym z nielicznych, który w tak dużym stopniu, podatny jest na zmiany pogodowe, a to czyni go nader niestabilnym.

The Water Forum, czyli organ doradczy w kwestiach hydrologicznych w Irlandii, jest przekonany, iż należy zająć się bardzo poważnie całą sprawą, gdyż poprzez takie działania, jak to, czyli zapowiadane wprowadzenie ograniczeń w dostawach wody, wprowadza się do społeczeństwa niepewność.

Jeszcze w styczniu, jak dodaje „Forum Wodne”, mieliśmy do czynienia z powodziami, a teraz w zaledwie pięć miesięcy później, w krajowym systemie wodnym rozpoczął się inny problem, więc susza. To właśnie wywołuje zamieszanie, a mieszkańcy Irlandii nie są pewni, co właściwie dzieje się z wodą w deszczowej Irlandii.

Sprawa z technicznego punktu widzenia wygląda jednak bardzo prosto, bo chodzi tutaj o zbyt małą ilość infrastruktury wodnej, która byłaby w stanie magazynować nadwyżki wody, a i odpowiednio regulować jej przepływ w chwilach większych opadów, co z kolei zabezpieczy przed powodziami.

Żeby zabezpieczyć kraj przed zalewaniem, ale też suszami, potrzebna jest modernizacja systemów wodnych w Irlandii, a to oznacza miliardowe inwestycje. Potrzebne jest więc pogłębienie większości rzek, części jezior, budowa nowych zbiorników magazynujących wodę, które pomogą w okiełznaniu większej ilości wody opadowej. Ważna jest też odpowiednia melioracja kraju, a to może być najtrudniejsze, bo duża część terenów Irlandii, musi być w pewien sposób dzika i podmokła, aby zachować na niej odpowiednie warunki dla fauny i flory, a i nie zniszczyć terenów, z których wydobywane są paliwa kopalne, czyli torf.

Wg przewodniczącego the Water Forum Toma Collinsa, system wodny w Irlandii działa na najwyższym poziomie swojej wydajności, czyli jest również podatny na wszelkie zaburzenia pogodowe, a te wpływają na szybkie zmiany hydrologiczne systemy wodnego wyspy.

Irish Water poinformowało w aktualizacji swojego komunikatu o oszczędności wody z powodu warunków suszy, że zakaz podlewania ogrodów, ale i pewne ograniczenia w dostawach, mogą być wprowadzone już w najbliższych dwóch tygodniach, o ile deszcze nie spowodują podniesienia się stanu wód powierzchniowych.

Tu jednak mamy złą informację, przynajmniej dla Irish Water, bo o ile Met Éireann zapowiada więcej opadów deszczu, to nie będą one istotne z punktu widzenia hydrologicznego, czyli sytuacja w tym zakresie nie zmieni się na korzyść.

Bogdan Feręc

Źr: The Water Forum/Irish Water/Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij...
Niepotrzebne wydatki
Ekskluzywne sklepy B
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish