Irlandzki system podatkowy jest jednym z lepszych w Europie

Nad tym stwierdzeniem można się zastanawiać, ale Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych jest zdania, że tak właśnie jest, a swoje przekonanie powziął na podstawie badań, które przeprowadził.

ESRI uznaje więc, że irlandzki system podatkowy, jest znacznie bardziej prospołeczny, w porównaniu do systemów z innych krajów unijnych, bo lepiej zmniejsza nierówności płacowe, a i w stopniu dobrym re-dystrybuuje podatki na potrzeby socjalne.

W tym przypadku okazuje się jednak, że system podatkowy w Irlandii, faworyzuje nieco osoby o wyższych dochodach, a dzieje się tak za sprawą progów dochodowych i podatku USC. Co ciekawe, całkowite zniesie podatku USC, który wprowadzony został przez minister ochrony socjalnej Joan Burton (Partia Pracy), a było to za czasów koalicji z Fine Gael, byłoby korzystne dla osób zarabiających mniej, niż tych, które zarabiają dużo i średnio, więc płacą wyższe USC.

Pomimo wielu potknięć irlandzkiego systemu podatkowego, ten wciąż można uznać, za wyrównujący różnice płacowe, a przynajmniej dający nieco więcej przywilejów osobom o niewysokich zarobkach oraz można mówić tutaj o większej pomocy socjalnej z tego tytułu.

Śmiała teza.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE
Boeing definitywnie
Irlandzki MSZ odradz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish