Irlandzki rząd popiera linie lotnicze, nie pasażerów. Ryanair i Aer Lingus nie chcą oddawać pieniędzy

ryanair aer lingus

Irlandia podpisała się pod listem do Komisji Europejskiej, by ta zmieniła zasady zwrotu pieniędzy za odwołane loty.

Tym samym irlandzki rząd opowiedział się po stronie m.in. Ryanair i Aer Lingus, które w ramach rekompensaty, chcą wydawać swoim klientom kupony rabatowe i proponują loty w innych terminach. Republika Irlandii jest jednym z 12 krajów unijnych, które wystosowały takie pismo do Komisji Europejskiej, a ta już w ubiegłym tygodniu uznała, że linie lotnicze działające na terenie Unii Europejskiej, zobowiązane są do zwrotu pełnej kwoty za zakupione bilety, gdy loty zostają odwołane.

Komisja Europejska opierając się na rozporządzeniu nr 261/2004 z późniejszymi zmianami uznała, że nie widzi powodów, aby klienci nie mogli otrzymać zwrotu gotówki za niewykorzystane bilety, ponieważ odwołanie lotu, nie powstało z winy pasażerów. W związku z tym KE stwierdziła, że wszystkie linie lotnicze, muszą stosować się do rozporządzenia i zwracać pieniądze swoim klientom, nawet w okresie pandemii.

Zarówno Aer Lingus, jak i Ryanair, odmówiły udzielenia komentarza w tej sprawie, a pytano władze obu linii lotniczych, czy w tej sprawie lobbowały w irlandzkim rządzie, aby ten wsparł ich decyzję o niewypłacaniu pieniędzy, a jedynie mogły wydawać kupony rabatowe?

Zasady miałyby zmienić się okresowo, jak zaznacza się w liście i obowiązywały w okresie pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Premier rzucił się
ARESZT ZA CZYNNĄ NA
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish