Irlandzki rząd o potencjalnym ataku na Ukrainę

Sprawa możliwej inwazji Rosji na Ukrainę, nie schodzi z czołówek wiadomości, a mówią o niej wszyscy, chociaż w różnych kontekstach.

Prasa zbliżona do Białego Domu cytuje wypowiedzi wielu członków amerykańskiej administracji, a tam pojawiają się doniesienia, że wojna, tak, czy tak wybuchnie. W Europie nastroje są bardziej optymistyczne, bo wskazują, że wkroczenia wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wciąż można uniknąć, a prowadzone zabiegi dyplomatyczne, odsuwać mają groźbę konfliktu zbrojnego.

W tej sprawie wypowiedział się irlandzki minister szkolnictwa wyższego Simon Harris, który podkreślił, że „wojna, nie jest nieunikniona„. Takie też ma być stanowisko irlandzkiego gabinetu, natomiast zmieniająca się sytuacja, monitorowana jest na bieżąco, co ma związek z obawami o możliwą inwazję na Ukrainę.

Minister Harris dodał, że irlandzki MSZ, odradza obecnie mieszkańcom wyspy, podróże na Ukrainę, a i wzywa ich do opuszczenia tego kraju, ale są to tylko środki bezpieczeństwa. DFA informuje również, że w ambasadzie w Kijowie, zarejestrowanych jest 50 obywateli irlandzkich, którzy potencjalnie mogą potrzebować pomocy, irlandzkich władz konsularnych.

Simon Harris powiedział również, że zbiegi dyplomatyczne, które odsuwają groźbę eskalacji konfliktu, powinny być kontynuowane, a obowiązek prowadzenia takich działań, ma każdy rząd w Europie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Strefa euro niepewna
Kilka burz, jedna po
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська