Irlandzki rząd musi być gotowy na zakup niewykorzystanych lub niechcianych szczepionek

Poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentujący Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że irlandzki rząd powinien dążyć do zakupu niewykorzystanych lub niechcianych szczepionek AstraZeneca z innych państw członkowskich UE, jeśli będą one dostępne.

Poseł i członek Komisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego wysunął sugestię, ponieważ okazało się, że między innymi Francja i Niemcy mają ponad dwa miliony niewykorzystanych dawek szczepionki

Billy Kelleher:

– Oczywiście może się zdarzyć, że Francja i Niemcy w końcu wykorzystają swoje szczepionki AstraZeneca, ale przy dość niskim entuzjazmie opinii publicznej dla tego typu szczepionek w obu krajach, Irlandia może mieć w przyszłości możliwość zakupu dodatkowych zapasów. Niektórym państwom członkowskim UE, takim jak Dania, udało się zakupić dodatkowe zapasy szczepionek, gdy inne kraje, nie wykorzystały wszystkich swoich przydziałów. Irlandia powinna być gotowa zrobić to samo. Po prostu, bez względu na koszty, byłoby warto. Zawsze będzie to tańsze niż utrzymywanie naszej gospodarki i społeczeństwa w stanie głębokiego zamrożenia na dłużej. Uważam, że rząd wykonuje dobrą robotę pod względem podawania szczepionek, gdy docierają one do kraju. Czynnikiem ograniczającym, zawsze była podaż. Jeśli istnieje możliwość zwiększenia podaży szczepionek dla Irlandczyków, rząd i Departament Zdrowia muszą ją wykorzystać. Wprowadzenie szczepionki to decydujący moment dla naszego kraju. Wszystko musi być na stole, nie można przeoczyć żadnej okazji i nie oszczędzać żadnych wydatków.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poseł Healy-Rae zł
Studio Dublin – 26
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian