Irlandzki przemysł spożywczy ucierpiał z powodu pandemii

Bord Bia opublikowała raport o stanie sektora żywności i napojów, a z dokumentu wynika, że te dwa sektory, są obecnie najmocniej dotknięte skutkami pandemii.

Raport „Bord Bia Performance & Prospects 2020/2021”, który omawiała dyrektor generalna Bord Bia Tara McCarthy, jeszcze przed jego publikacją irlandzkich danych eksportowych, nazwała „niezwykłymi”, gdyż tak złych wyników, dawno nie obserwowano na wyspie. Dokument w całości zaprezentował minister rolnictwa Charlie McConalogue, a w tym pojawiają się dane, które mówią o dużych stratach dla niektórych gałęzi przemysłu spożywczego.

W roku ubiegłym eksport żywności i napojów liczony ogółem spadł o 2% i to jest dobra informacja, ale były działy, które mogą mówić o dramatycznie niskich wynikach sprzedaży eksportowej.

Jedne z największych strat zanotował w 2020 roku sektor alkoholi, bo w tym przypadku wyeksportowano go o 19% mniej, niż było to w roku 2019, a cały sektor wyceniany jest na 1,3 mld € rocznie. Największe spadki sprzedaży notowały w tym sektorze whisky, likiery, w tym Baileys oraz piwo. Producenci alkoholi mówią otwarcie, że powodem są ogólnoświatowe „lockdowny”, więc znacznie mniej zamówień płynęło z sektora hotelarskiego, gastronomicznego i rozrywkowego.

O 10% spadł eksport owoców morza i w 2020 roku obniżył się do 443 mln €, a straty notują w równym stopniu hodowcy, jak i rybacy, ale też przetwórnie.

Na tym nie kończą się złe informacje, bo niższą sprzedaż miał także dział żywności gotowej i przetworzonej, a w tym zakresie, eksport obniżył się o 4%, natomiast wartość tego sektora wyliczono na 2,5 mld € rocznie. Przemysł mleczarski nie jest w raporcie żadnym ewenementem, ponieważ zamówień z zagranicy pojawiło się o 3% mniej, a sektor wart jest obecnie 5,2 mld €. Co ważne w tym przypadku, eksport podratowała nieco sprzedaż masła, która wzrosła w roku ubiegłym, a kolejną istotną kwestią w tym zakresie jest, iż Irlandia, prawie połowę wyrobów mleczarskich, eksportuje do państw spoza Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

W związku z zaprezentowanymi danymi można się też spodziewać, że w podobnym stopniu obniży się również zatrudnienie w tych sektorach, czyli oprócz hotelarstwa i gastronomii, do pracy nie wróci masa ludzi z sektorów związanych z produkcją żywności.

Bogdan Feręc

Źr: Bord Bia/Dept. of Agriculture

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia wkrótce ot
ZARZUTY DLA BYŁEGO
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian