Irlandzki program szczepień znacznie przyspieszył

Wcześniej program szczepień w kraju napotykał wiele trudności, co wpływało na systematyczność i szybkość podawania szczepionki, a jak zapewniał rząd, te problemy się skończą.

Przyznać należy, iż w tym zakresie słowa ministrów oraz premiera właśnie się potwierdziły i program podawania covidowych szczepionek, znacznie przyspieszył, a dzieje się tak z kilku przyczyn. Pierwszą są dostawy, które zaczęły być realizowane w ilościach, które zostały zakontraktowane, a wakcyny przybywają do Irlandii terminowo. Kolejna sprawa to zmiana podejścia do szczepionki Pfizer/BioNTech, która, jak się okazało po serii testów, nie musi być przechowywana w ekstremalnych temperaturach, by była zdatna do użycia.

Niedawno jeszcze transport i późniejsze przechowywanie szczepionki Pfizer/BioNTech obwarowane było ostrymi zasadami, natomiast obecnie organ regulacyjny, więc Europejska Agencja Leków, wydała swoją rekomendację w tej kwestii i mówi, iż szczepionka tego producenta, może być przechowywana w zwykłych warunkach chłodniczych do 30 dni. To w sposób znaczny zmieniło możliwości przechowywania szczepionki produkowanej przez tego dostawcę, więc i ilość, jaka jest obecnie dostępna, znacznie się zwiększyła.

Co ważne, szczepionki Pfizer, będą mogły być podawane również przez lekarzy pierwszego kontaktu i punkty zorganizowane w aptekach oraz gabinetach stomatologicznych, co z kolei będzie to miało wpływ na przyspieszenie programu szczepień.

Europejska Agencja Leków wydała również swoje zezwolenie, na przyspieszenie produkcji szczepionki Pfizer/BioNTech w ramach produkcji regionalnej, a to, również zwiększy ilość dostępnych dawek w Unii Europejskiej. Takie postępowanie, jak oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pozwoli na zaszczepienie 70% populacji UE do lata.

W Irlandii trwają prace nad zmianami, które umożliwić mają podawanie szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson osobom w przedziale wiekowym od 40 lat, jednak w tym przypadku proponuje się, aby osoba, której wakcyna tych producentów zostanie zaproponowana, miała prawo odmowy jej przyjęcia i oczekiwania na produkty Pfizer lub Moderna, kiedy będą dostępne. Szczepionki tych producentów podawane są obecnie osobom, które ukończyły 50 rok życia, a ma to związek z występowaniem nielicznych przypadków zakrzepów krwi, chociaż głównie w grupach młodszych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland charges man s
Brytyjski rząd musi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian