Irlandzki polityk chce wykluczenia Węgier. Następna będzie Polska?

Wg europosła chodzi przede wszystkim o praworządność, prawa LGBT, niezależność sądów i wolność mediów, a to może doprowadzić Fidesz do wykluczenia z europejskiej grupy politycznej.

Europarlamentarzysta Billy Kelleher, który reprezentuje Fianna Fáil i Irlandię w Parlamencie Europejskim powiedział, że nadszedł czas, by europosłowie Fine Gael i ci, należący Europejskiej Partii Ludowej, zastanowili się, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem, wykluczenie węgierskiego Fideszu z tej grupy.

Ostry apel, jaki wystosował Kelleher, jest odpowiedzią na doniesienia, że Węgry i Polska, zamierzają zablokować budżet unijny, powołując się na brak zgody na nowe mechanizmy i sankcje, aby poradzić sobie z państwami członkowskimi, które lekceważą zasady i wartości UE.

Europoseł Billy Kelleher:

– Przez lata psy na ulicy wiedziały, że Fidesz, węgierska partia należąca do EPL, była ugrupowaniem bigotów i ultranacjonalistów. Fine Gael o tym wie i EPL wie o tym, jednak nie zrobili nic poza czasowym zawieszeniem. To po prostu nie wystarczy. Czas ich wyrzucić. Jak reszta UE może w dobrej wierze negocjować z EPL w kluczowych kwestiach, skoro wiemy, że w tle czai się partia Fidesz ze swoimi antyliberalnymi, antydemokratycznymi wpływami przywódcy Victora Orbana? Moim zdaniem jedynym powodem, dla którego są oni trzymani w swojej rodzinie politycznej, jest utrzymanie wpływów politycznych EPL – dodatkowy premier Rady Europejskiej, dodatkowy komisarz Komisji Europejskiej i dodatkowych 12 członków Parlamentu Europejskiego. Nigdy nie zrobiłbym tego kroku i nie oskarżyłbym Fine Gael o wiarę w to, co robi Fidesz. Jednak czasami przyzwolenie na ich dalsze zaangażowanie na szczycie europejskiej polityki może być równie złe. Tánaiste, minister spraw zagranicznych i minister sprawiedliwości to są poważni gracze w Europejskiej Partii Ludowej. Nadszedł czas, aby postąpili słusznie i szybko usunęli Fidesz za działania sprzeczne z naszymi wspólnymi przepisami UE i wartościami.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian