Irlandzki plan szerokopasmowy mógłby być tańszy

Niedawne kontrowersje związane z wyborem firmy, która zrealizuje projekt Internetu szerokopasmowego, a i wysokie koszty montażu i uruchomienia, zaktywizowały scenę polityczną kraju, a ta kolejny raz będzie prawdopodobnie mogła używać sobie na rządzie Leo Varadkara.

Dzisiaj przed członkami Komisji ds. Komunikacji Oireachtas pojawi się wyższe kierownictwo Eir, a z doniesień wiemy, że posiedzenie może być ekscytujące, a i stać się przyczynkiem do szerokiej debaty, również publicznej. Chodzi oczywiście o Narodowy Plan Szerokopasmowy, który wg rządu kosztować ma około 3 mld €, jednak całość projektu może przekroczyć planowaną kwotę i sięgnąć nawet 5 mld €.

Tu właśnie pojawia się Eir, które twierdzi, że koszt uruchomienia Internetu szerokopasmowego na terenach wiejskich, bo tego głównie dotyczy NPS, może kosztować Skarb Państwa poniżej 1 mld €. Firma telekomunikacyjna uznała, że to jest możliwe, więc można dostarczyć Internet do irlandzkich domów i posiadłości w cenie, która powinna usatysfakcjonować wszystkich. Zastanawia jednak taka opinia, bo wcześniej, Eir wycofał się z procesu przetargowego, nazywając projekt „obarczonym wysokim ryzykiem niepowodzenia”. Obecnie, kiedy przetarg został zakończony, firma do realizacji projektu wybrana, a i podpisane zostały pierwsze umowy, Eir zmienia stanowisko i proponuje rządowi „alternatywne sposoby osiągnięcia celu, za znacznie niższą cenę”.

Eir: Jest dla nas jasne, że możemy zbudować wiejską infrastrukturę światłowodową po niższych kosztach, niż obecnie przewiduje się w planach, i to na tym samym poziomie jakości i obsługi.

Jak Eir chce to osiągnąć? Wykorzystując swoją istniejącą już infrastrukturę światłowodową, a do tej dołączyć „niewielkie” ilości kabli szybkiego transferu danych, co  pozwoli na znaczne obniżenie kosztów budowy sieci internetowej na terenach wiejskich.

Eir chyba trochę przestrzelił, bo już teraz, a jeszcze przed posiedzeniem połączonej Komisji ds. Komunikacji, mamy komentarz rządu, a ten mówi, iż propozycja Eir, nie zawiera kosztów podłączenia domów i lokali, ograniczając się prawie wyłącznie do rozprowadzenia sieci światłowodowej. W propozycji Eir, twierdzą źródła rządowe, nie uwzględniono również 25-letniego utrzymania technicznego sieci.

Rzecznik Ministerstwa Komunikacji dodaje, że ten projekt Eir, znany jest od 2017 roku, a jego realizacja, z całą pewnością przyniosłaby zwielokrotnienie kwoty 1 mld €.

O szczegółach dowiemy się z dzisiejszego posiedzenia Komisji Komunikacji Oireachtas, a to emitowane będzie w Oireachtas TV. Telewizję Oireachtas można oglądać za pośrednictwem nadajników naziemnych oraz w Internecie na stronie Oireachtas TV.

Bogdan Feręc

Źr: Eir/Gov.ie

Podziel się:

Myjnia to samochodow
SPOTKANIE Z POLICJAN
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn