Irlandzki okres przejściowy covidowych paszportów

Unia Europejska spodziewa się wprowadzenia Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, czyli paszportu szczepień już w czerwcu, ale nie stanie się to od razu w całym unijnym bloku.

Część państw należących do UE zapowiedziało, że w ich przypadku, sprawa nieco się przeciągnie i wprowadzą tzw. okres przejściowy, więc albo sukcesywnie wprowadzać będą paszporty, albo te, nie będą przez kolejne miesiące wymogiem, a zaleceniem.

Tak prawdopodobnie stanie się w Irlandii, w której pracownikom służby zdrowia, wysłano już tę informację. W tej natomiast mówi się, że Zielony Certyfikat dla osób zaszczepionych, które uzyskały negatywny wynik w kierunku koronawirusa lub ozdrowieńców, w Irlandii zacznie obowiązywać późnym latem, więc dopiero w okolicach sierpnia.

Ta niezbyt dobra wiadomość, jest sprzeczna z oczekiwaniami tej grupy pracowniczej, która została zaszczepiona i spodziewała się, że wakacje, bez żadnych problemów, będzie mogła spędzić poza krajem. Brak jednoznacznej decyzji lub wprowadzenie w kraju okresu przejściowego może z kolei wpływać na możliwość wyjazdu, czyli wakacji poza granicami Irlandii.

Co istotne w tej sprawie, zgoda na wprowadzenie okresu przejściowego, leży w gestii Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, a te, wcale nie muszą wyrazić swojej aprobaty dla takiego rozwiązania i wydać decyzję, by cały system, został wprowadzony w czerwcu.

Debata w tej sprawie odbędzie się na forum unijnym w tym tygodniu, a wtedy powinniśmy się dowiedzieć, jak potoczą się sprawy z paszportem szczepień.

*

Decyzja irlandzkich władz, o wprowadzeniu okresu przejściowego, może zastanawiać, bo przecież rząd zapowiadał, że szczepionki i Cyfrowy Zielony Certyfikat, mają być kluczami do wolnego podróżowania. Obecnie, zapowiedź o wprowadzeniu okresu karencji, staje w sprzeczności z niedawnymi twierdzeniami, a jednocześnie może budzić niezadowolenie. Po co więc wprowadzać paszport, skoro i tak, nie będzie można z niego korzystać przez większość lata? A o ile irlandzki gabinet ma inne podstawy do podjęcia takich kroków, to jakie?

Pytań jest więcej, a wszystkie sprowadzają się do jednego, dlaczego chcą nas zatrzymać na wyspie? Z całą pewnością nie ma przeszkód technicznych, bo unijny system, opracowany został na zlecenie Brukseli i działać będzie w całej UE.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Klienci KBC Bank i U
Ryanair wprowadził
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian