Irlandzka Straż Graniczna ma coraz więcej pracy

Dużo wcześniej przypuszczano, że do takich sytuacji będzie dochodzić, ale dopiero po pełnym uruchomieniu brexitu, ujawniła się skala procederu.

Otóż coraz więcej osób próbuje przedostać się przez unijną Irlandię do Wielkiej Brytanii, a wykorzystuje do tego obszar otwartej granicy z Irlandią Północną. Prym wiodą w tym zorganizowane grupy przestępcze, które oferują możliwość wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa, z pominięciem kontroli granicznych w Wielkiej Brytanii.

Na problem uwagę zwróciły też służby bezpieczeństwa, które bardzo intensywnie zaczęły ze sobą współpracować, więc Garda oraz brytyjska policja i PSNI, wzmogły wspólne działania. Obecnie wymiana informacji o osobach, które nielegalnie przekraczają „granicę” morską pomiędzy kontynentem a Irlandią, przekazywane są do Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii na bieżąco, by Republika, przestała być tylnym wejściem do Wielkiej Brytanii.

Najbardziej aktywne na tym polu są gangi przestępcze z Gruzji oraz Albanii, ale nie tylko te, bo również działające na Bliskim Wschodzie i w krajach afrykańskich. Wszystkie jednak współpracują z gangsterami z wysp, a to oznacza, że akcja przemytnicza, po pierwsze jest wysoce zorganizowana, a po drugie, proceder trwa w najlepsze, bo coraz więcej nielegalnych imigrantów, udaje się zidentyfikować w Irlandii oraz na połączeniach promowych prowadzących z Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii.

Irlandzka policja wykryła też, w jaki sposób nielegalni imigranci przedostają się na wyspę, a ci, posługują się najczęściej fałszywymi paszportami włoskimi i słowackimi, a niekiedy zdarza się, że mają też brytyjskie dokumenty podróży.

Nielegalna podróż z Gruzji i Albanii do Wielkiej Brytanii jest dosyć kosztowana, przynajmniej dla osób, które żyją w tych raczej ubogich krajach, więc wydatek 5000 £, jest niekiedy dorobkiem całego życia. Przestępcy natomiast, nie dają żadnej gwarancji, że wyprawa zakończy się sukcesem, ale opłatę, pobierają z góry. Niestety dochodzi też do sytuacji wykorzystywania nielegalnych imigrantów, bo oferuje się im pracę, oczywiście także nielegalną i za niezwykle niskie wynagrodzenie. Część gangów ma także inne plany, a te związane są przede wszystkim z młodymi kobietami, bo o ile uda się im przedostać do Wielkiej Brytanii, to mogą trafić do jednego z nielegalnych domów publicznych. Co w tej sprawie ważne, kobiety, czasami w ogóle nie docierają nawet do brzegów Irlandii, bo trafiają do burdeli w Niemczech, Belgii, Austrii lub Francji, gdzie ich podróż się kończy.

Władze Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republiki Irlandii, postanowiły wspólnie, że podejmą teraz zintensyfikowane działania, by proceder ukrócić, a policjanci z tych trzech krajów, mają współpracować, by udało się zakończyć falę przemytu ludzi do Irlandii i przez granicę z Północą do Wielkiej Brytanii.

Nielegalna imigracja to dosyć duży problem dla irlandzkich służb, bo osoby, które są zatrzymane na lotniskach lub w portach morskich, trafiają do centrów izolacyjnych, gdzie oczekują na decyzję sądu. W przypadku uznania ich za winnych nielegalnego przekroczenia granicy, odsyłani są do państw pochodzenia. Niestety, jak wiemy ze wcześniejszych informacji, deportacje nie są obecnie realizowane w taki sposób, by nielegalni imigranci, tuż po wydaniu wyroku w ich sprawie, trafiali na pokłady samolotów, by zakończyć swoją podróż tam, gdzie ją zaczęli. Jakby tego było mało, Irlandia ponosi coraz większe koszty z tego tytułu, a chodzi tutaj o samo utrzymanie i nadzór nad nielegalnymi podróżnikami, a następnie odtransportowanie ich na łono ojczyzny. Poprzez zmasowaną akcję policyjną, w której współdziałać mają funkcjonariusze z wysp, Departament Sprawiedliwości chce uzyskać przewagę psychologiczną, więc Republika, przestać ma się jawić, jako brama, i to szeroko otwarta, do Wielkiej Brytanii.

Służby graniczne w portach i na lotniskach, wkrótce otrzymają wsparcie w zakresie kontroli osób przybywających do Republiki, a w pracy, na różnych polach, wspierać ich będą funkcjonariusze An Garda Síochána.

Bogdan Feręc

Źr: Press Association

Polska-IE: Udostępnij
Konsultacje społecz
Roczna analiza zatru
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian