Irlandzka senator krytykuje Turcję

Senator Fianna Fáil i rzecznik ds. zagranicznych oraz unijnych Lisa Chambers zdecydowanie potępiła działania Turcji, które porzuciły międzynarodowe porozumienie, a to służy ochronie kobiet. 

Turcja, która 10 lat temu podpisała konwencję stambulską, wycofała się z porozumienia, którego celem jest zapobieganie, ściganie i eliminowanie przemocy domowej. 

Senator Chambers powiedziała:

– Jest to  całkowicie naganne posunięcie Turcji, szczególnie w czasie, gdy wzrasta przemoc domowa wobec kobiet i dziewcząt. UE musi podjąć szybkie działania przeciwko Turcji; kraju, który nieustannie angażuje się w postępowanie sprzeczne z wartościami i prawami Unii Europejskiej. Turcja jest sygnatariuszem Konwencji Stambulskiej i musi przestrzegać tego, co podpisała. To kraj, który złożył wniosek o członkostwo w UE, ale w żaden sposób nie popiera wartości UE. Podczas trwającej pandemii wyraźnie zaobserwowaliśmy wzrost liczby przypadków przemocy domowej. Co ten niewytłumaczalny krok Turcji mówi kobietom w tym kraju, a także kobietom w całej UE? Według raportu organizacji kobiecej tylko w zeszłym roku w Turcji zamordowano 300 tysięcy kobiet, a liczba ta może nawet nie odzwierciedlać prawdziwej skali horroru. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Obowiązkowa kwarant
Musimy zrobić więc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian