Irlandzką Pocztę czeka szybki upadek

Niezależni doradcy biznesowi z Grant Thorton uważają, że An Post, o ile nie otrzyma wsparcia państwa, zacznie niekontrolowany upadek, a to doprowadzi do zakończenia działalności dostawcy listów i innych przesyłek pocztowych.

Czasu na działanie jest niewiele, bo już do końca 2021 roku, An Post może ogłosić likwidację wielu placówek obsługujących obecnie jeszcze swoich klientów, a stanie się tak, gdyż spada zapotrzebowanie na dostarczanie poczty. Wyjściem z tej sytuacji jest przyznanie pomocy państwowej, a dokładnie, wprowadzenie obowiązku świadczenia usług publicznych, na co powinno znaleźć się 17 mln € rocznie.

Jeżeli natomiast taka kwota nie wpłynie na konta An Post, za m.in. dostarczanie przesyłek listowych, które do obywateli wysyłają instytucje państwowe, to, co obserwowaliśmy w roku ubiegłym, likwidacja urzędów pocztowych, stanie się zjawiskiem nagminnym.

Tym samym An Post zacznie staczać się po równi pochyłej i za kilka lat może dojść do punktu, iż będzie jedynie nic nieznaczącym operatorem pocztowym, istniejącym punktowo w największych wyłącznie miastach. O Irlandzkiej Poczcie mówi się, że nadal wypełnia kilka funkcji, bo oprócz dostawcy przesyłek, zapewnia społecznościom zwrot gospodarczy i społeczny, znacznie przekraczający wymóg obowiązku świadczenia usługi publicznej.

Grant Thorton:

– Irlandzka sieć pocztowa znajduje się w krytycznym momencie. Rentowność finansowa i trwałość sieci jest zagrożona jak nigdy dotąd w jej historii. Wiele lokalnych urzędów pocztowych, dużych i małych, miejskich i wiejskich, będzie prawdopodobnie zmuszonych do zamknięcia, jeśli warunki finansowe, w jakich działają, nie zmieniają się w krótkim okresie.

Takie rozwiązania, jak proponują analitycy Grant Thorton, czyli wprowadzenie obowiązku świadczenia usług, więc pomoc państwową, opracowały już takie kraje, jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Belgia, Włochy, Finlandia, a i Polska znalazła się w tym gronie. W tym przypadku można też dodać, że wszystko odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej, więc nie ma przeszkód, aby narodowy dostawca poczty na wyspie, także skorzystał z takich rozwiązań.

Bogdan Feręc

Źr: Grant Thorton

Polska-IE: Udostępnij
Fine Gael chce na no
To koniec marzeń o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian