Irlandzka inflacja nie odpuszcza

Eurostat podał własne dane na temat wzrostu cen w Irlandii, a za styczeń tego roku, inflacja w kraju wyniosła 5%.

To nieco niższy wynik od wzrostowego w grudniu ub. roku, kiedy inflacyjny wzrost wyniósł 5,7%, jednak i styczniowego, nie można nazwać niskim. Źle sytuację na przyszłość ocenia główny ekonomista KBC Bank Austin Hughes, który powiedział, że styczniowy spadek inflacji o 0,7%, w dużej mierze ma podłoże techniczne, a spadek jest tymczasowy, więc kolejne miesiące, mogą przynieść wzrosty cen w Irlandii. Hughes dodał, że spadek inflacji w styczniu, jest niewielki i nie wskazuje na odwrócenie trendu wzrostowego.

Inflacja, jak mówił dalej ekonomista KBC Bank, będzie raczej wzrastać, a wskazują na to zapowiedzi podniesienia cen na ropę naftową, napięta sytuacja energetyczna w Europie, więc rozgrywki polityczne Rosji, która zaczęła wyraźnie ograniczać dostawy gazu do Niemiec, a w kraju, m.in. podnoszenie cen na usługi oraz transport.

W styczniu wzrosła też o 5,1% inflacja w strefie euro, a jak zaznacza Eurostat, wywoływać to będzie presję na banki centralne, by zajęły się stopami procentowymi. Na galopującą inflację wpływ mają przede wszystkim ceny żywności oraz energii elektrycznej, które w ubiegłym miesiącu, kolejny raz zostały podniesione. Ceny energii w ujęciu rocznym do końca stycznia 2022 roku wzrosły w strefie euro o 28,6%, natomiast na żywność, alkohol i wyroby tytoniowe o 3,6%.

Inflacja bazowa z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,3% i jest niższa od grudniowej o 0,3%.

W tych dniach pojawi się raport o inflacji Central Statistics Office z Irlandii, a w tym przeczytamy, że w roku ubiegłym cena benzyny podniosła się o 32%, natomiast oleju napędowego o 36%. Dodatkowo CSO poinformuje o wzroście cen na energię elektryczną w wysokości 22%, gazu o 28%, a oleju opałowego o 52%.

Bogdan Feręc

Źr: Eurostat/CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Coveney ost
Kurczowo trzyma się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська