Irlandzka Indianka

Kalendarzowo zaczął się Sierpień w tłumaczeniu na język angielski (dominujący na Zielonej Wyspie), mamy August. Skojarzenia z Sierpniem, jak i Augustem mogą być różne…


Ja jednak chciałbym skierować Waszą uwagę na postać, która niekoniecznie jest powszechnie znana, ale na trwałe zapisała się w historii.
Przedstawiam pana – Augustusa, którego 113 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Augustus Saint-Gaudens to dominująca postać dziewiętnastowiecznej amerykańskiej „sztuki publicznej”, najbardziej znany jako twórca (projektant) licznych pomników.
Wiadomo, że dzięki niemu Irlandka zadebiutowała na amerykańskiej walucie – monetach. Historia zaczyna się w 1904 roku…
Kiedy ponownie wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt postanowił przeprojektować i upiększyć istniejące złote monety o nominałach 10 i 20 dolarów. Zadanie to powierzył Saint-Gaudensowi. Chociaż rzeźbiarz miał słabe doświadczenia z Mennicą – „wyzwanie” przyjął.


Szukał inspiracji na monetach starożytnej Grecji. Szybko napotkał problem: nie mógł wyobrazić sobie twarzy, której potrzebował… Trwało to dopóki pewnego dnia nie wyszedł na obiad do gospody niedaleko swojej pracowni w Cornish. Gdy kelnerka podeszła do niego, od razu zdał sobie sprawę, że znalazł swoją modelkę – nikogo innego jak młodą Mary Cunningham z Carrick w hrabstwie Donegal, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jej twarz, z prostym, klasycznym nosem i silnym podbródkiem, była dokładnie tym, czego potrzebował dla swojej „Miss Liberty”, która pojawiła się na rewersie monety. Chociaż od razu pojawiły się „głośne” zastrzeżenia co do tego, że modelką do wizerunku Liberty była Irlandką.
Podobno później Mary pracowała jako pomoc domowa dla słynnego rzeźbiarza Augustusa w New Hampshire. Twierdzono, że Saint-Gaudins użył też wizerunku Marii jako wzoru nowej, drugiej zaprojektowanej złotej monety. Gdzie przedstawiała – Indiankę. Wszystko wydarzyło się w czasie, gdy nadal istniały uprzedzenia wobec Irlandczyków, co wywołało narodową wrzawę.
Niewiele uwagi poświęcono temu, że sam Saint-Gaudens był urodzonym w Dublinie – Irlandczykiem (!).
Jego monety są dziś uważane za jedne z najwspanialszych amerykańskich monet jakie kiedykolwiek wyemitowano.

Augustus najbardziej znany jest w IRL jako autor pomnika – monumentu Charles Stewart Parnell na O’Connell Street w Dublinie, odsłoniętego w październiku 1911 roku, cztery lata po jego śmierci.
Przemysław Zbieroń
Wikipedia podpowiada:
https://en.wikipedia.org/wiki/Augustus_Saint-Gaudens
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Złe wieści w spraw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian