Irlandzka IKEA jest droższa

Przede wszystkim z powodu rosnących kosztów transportu IKEA podnosi ceny na swoje wyroby na całym świecie, ale wyjątkowego wzrostu doczekała się Irlandia.

Powód jest prosty i mówi się, że kraj charakteryzuje się problematycznym łańcuchem dostaw, więc i koszt dostarczenia towarów na wyspę, jest wyższy, niż w innych częściach Europy. Tym samym rzecznik firmy z siedzibą w Holandii uznał, że „znaczący wzrost kosztów transport”, wymusił podniesienie cen. Oznacza to tyle, że na świecie, ceny w sklepach IKEA podniosły się o średnio 9%, natomiast w Irlandii, średnie ceny wzrosły o 11,2%.

Te z kolei przyczynią się do utrzymania drożyzny na wyspie, a jednocześnie dosyć mocno odbiją się na stanie portfeli mieszkańców Irlandii, którzy planują w najbliższym czasie zakupy w sieci IKEA.

Należy też podkreślić, że IKEA, podąża za globalnym trendem wzrostowym cen detalicznych, ale do tej pory, próbowała chronić się przed podwyżkami, stosując inne możliwości ograniczenia kosztów, w tym kosztów dostaw. W samej Irlandii uwarunkowania rynkowe, lokalne i logistyczne, są jednak odmienne od tych znanych w Europie kontynentalnej, więc inne algorytmy odpowiedzialne są za wzrost cen detalicznych u tego sprzedawcy.

IKEA dodaje również, że przyszłość jest niepewna, bo gigant sprzedaży towarów do samodzielnego montażu, wciąż cierpi z powodu ograniczonych dostaw surowców i półproduktów wykorzystywanych w produkcji, co też podnosi koszty. Największy wzrost kosztów ponoszonych przez IKEĘ, odczuwalny jest obecnie w Europie i Ameryce Północnej, a firma spodziewa się, że będzie też tak w przyszłym roku.

IKEA założona została w Szwecji w 1943 roku, działa obecnie w 30 krajach na całym świecie i posiada ponad 370 pojedynczych placówek handlowych.

Bogdan Feręc

Źr: IKEA Netherlands/ red. Grzegorz Feręc, The Netherlands News

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kilkutygodniowy burd
"Śpiący minister"
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська